Ocena brak

Schizostylis coccinea

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Wiecznie zielona Schizostylis rośnie wzdłuż górskich potoków centralnej i południowej Afryki. Jest to późno kwitnąca, wieloletnia roślina kłączowata, która nadaje się zarówno do doniczek w ogrodzie, jak i na werandę. W niektórych regionach S.coccinea jest uprawiana pod szkłem jako kwiat cięty. Kwitnące okazy są w sprzedaży od września do końca grudnia. W umiarkowanym klimacie roślina ta przezimuje w osłoniętym ogrodzie, jeśli jest posadzona bezpośrednio w glebie. Okazy w doniczkach potrzebują ochrony przed mrozem.

Trawiaste, wzniesione liście w kształcie wąskich mieczy są tłem dla czerwonopurpurowych kwiatów. które pojawiają się na długich łodygach (do 60 cm), po 4-8 na jednym pędzie. Dostępne są także odmicmy o różowych kwiatach 'November Cheer' i 'Mrs. Hegarty', które będą świetnym towarzystwem dla innej rośliny cebulowej - kwitnącej jesienią na różowo - neriny Bowdena (Nerine bowdenii). Schizostylis dobrze komponuje się też z krzewami, np. ozdobioną kolorowymi jagodami pernecją (Pernettya). W regionach o łagodnym klimacie roślina kwitnie także w środku zimy.

Okazy uprawiane wewnątrz domu trzeba trzymać w chłodzie. Jeśli to możliwe, lepiej jest hodować je w osłoniętym przed wiatrem miejscu na dworze. Schizostylis w doniczce wytrzyma temperatury do 0°C, ale potrzebuje ochrony przed mrozem. Ponieważ niższe temperatury zbiegają się zwykle z zakończeniem okresu kwitnienia, należy po prostu przenieść pojemnik z rośliną w bezpieczne miejsce.

Uprawiamy na słonecznym stanowisku, gdyż do kwitnienia wymaga światła. Okazy zimujące w domu też potrzebują dużo światła.

Wymaga dużo wody. Ponieważ w naturze rośnie w pobliżu potoków, dobrze czuje się w wilgotnym, ale nie przemoczonym podłożu, co dość trudno pogodzić z jej potrzebą światła słonecznego. Kompost nie może wysychać, zwłaszcza w okresie kwitnienia. W zimie rośliny w domu muszą mieć wilgotne, ale nie mokre podłoże i dobrą wentylację.

Normalne warunki atmosferyczne spełniają wymagania tej rośliny dotyczące wilgotności. Nie trzeba jej dodatkowo podnosić.

W okresie wzrostu rośliny w doniczkach nawozimy raz na dwa tygodnie standardową odżywką.

Uprawiamy w dobrym jakościowo kompoście na bazie gliny, wzbogaconym torfem do jednej czwartej objętości. Co trzy lata roślinę zaraz po przekwitnięciu dzielimy, a kłącza sadzimy na głębokości około 5 cm.

Zakwitający jesienią S.coccinea dobrze jest uprawiać w małych doniczkach. Okazy z pąkami można w ten sposób ustawić w drugiej, bardziej trwałej kompozycji roślinnej i zastąpić inną rośliną po przekwitnięciu.

GDY ZAUWAŻYSZ

Warunki uprawy Ta roślina jest dość odporna na szkodniki i choroby. Podobnie jak w przypadku wszystkich roślin cebulowych, trzeba kupować zdrowe cebulki w sprawdzonych sklepach. Zauważone szkodniki lub choroby niszczymy jak najszybciej, gdyż uszkodzenie stożka wzrostu może skończyć się zwiędnięciem rośliny.

Podobne prace

Do góry