Ocena brak

Scharakteryzuj działanie hormonów płciowych w okresie pokwitania

Autor /Gilbert Dodano /30.08.2011

Męskie hormony płciowe (androgeny) pobudzają zarówno podział komórek, jak i wzrost oraz dojrzewanie tkanek. W okresie pokwitania wywołują tzw. „skok pokwitaniowy”- powodują rozrost kośćca, wzrost ciała na długość, rozrost obręczy barkowej, a także rozrost tkanki mięśniowej. W końcowej fazie dojrzewania przyśpieszają proces zarastania nasad kości długich.

Żeńskie hormony płciowe (estrogeny), podobnie jak androgeny, powodują w okresie pokwitania wzrost aktywności osteoblastycznej, czego wynikiem jest skok pokwitaniowy w okresie dojrzewania. Estrogeny przyspieszają dojrzewanie kości i ułatwiają zarastanie nasad kości długich z trzonami bardziej skutecznie niż androgeny, skutkiem tego kościec kobiet jest zwykle krótszy niż mężczyzn.

U dziewcząt po wystąpieniu menarche stężenie hormonów płciowych i gonadotroin zmienia się cyklicznie. U kobiet po klimakterium następuje obniżenie syntezy estrogenów, co powoduje zaburzenia równowagi między estrogenami a androgenami w ich organizmach. Również u mężczyzn w starszym wieku zmienia się proporcja miedzy wydzielanymi androgenami i estrogenami. Na skutek dominacji estrogenów spotyka się u nich przerost prostaty i ginekomastię starczą.

Podobne prace

Do góry