Ocena brak

Scharakteryzować podstawowe media archiwizacji danych

Autor /Norman21 Dodano /29.12.2011

Backup czyli składowanie jest kopii informacji znajdujących się na dysku komputera.

Jeżeli na dysku komputera znajdują się ważne informacje, to należy sporządzi E ich kopii zapasowych. W przypadku gdy nie wykona się kopii informacji i zostaną one utracone, ich odzyskanie nie będzie możliwe. Częste wykonywania backupów zależy od ważności informacji, powinna być tak dobrana, aby utrata informacji od chwili wykonania poprzedniej kopii zapasowej nie była zbyt kosztowna. Oczywiście nie trzeba za każdym razem kopiować wszystkich informacji. Po instalacji systemu komputerowego powinno się wykonać archiwizacji „stanu wyjściowego”.

Archiwizacja pełna (wykonanie kopii wszystkich plików) powinna być wykonywana regularnie z częstością zależną od polityki bezpieczeństwa firmy (np. raz w miesiącu). Trzecim rodzajem jest archiwizacja częściowa, (wykonanie kopii zapasowej tylko tych plików, które zostały zmienione od czasu ostatniej archiwizacji).W zależności od tego, przed jakimi zdarzeniami losowymi chronimy nasze informacje, kopia może znajdować się w różnych miejscach. Jeżeli dane mają być zabezpieczone na wypadek pożaru lub włamania, to kopia zapasowa powinna znajdować się w innym pomieszczeniu lub nawet budynku.

Jeżeli natomiast chce się zabezpieczyć informacje przed hackerem komputerowym, to kopia może znajdować się w tym samym pomieszczeniu. Kopie zapasowe można wykonywać z wykorzystaniem wszystkich dostępnych rodzajów pamięci masowych (taśma, dysk twardy, dysk magneto-optyczny, CD-R/RWitp.). Najczęściej spotykane urządzenia do wykonywania kopii zapasowych to napędy taśmowe. Podczas wykonywania kopii zapasowych najczęściej informacje poddawanesą kompresji. Zabieg ten pozwala zaoszczędzić miejsce na nośniku.

Podobne prace

Do góry