Ocena brak

Scaevola

Autor /OswaldxD Dodano /24.01.2012

Kilkuletnia Scaevola ma niewiele liści, lecz brak ten jest z nawiązką rekompensowany ciemnoniebieskimi kwiatami w kształcie wachlarza. Mieszańce o nazwach 'Blue Jade', 'Blue Fan' i 'Blue Wonder' zostały wyhodowane z oryginalnego gatunku pochodzącego z antypodów. Są roślinami do wiszących koszy i donic stojących na dworze, gdzie przetrwają nawet złą pogodę.

Musimy zapewnić temperatury powyżej O°C. Ustawiamy w jak najchłodniejszym miejscu, szczególnie w zimie, kiedy przypada okres spoczynku. Nie wynosimy rośliny na zewnątrz, dopóki jest zagrożenie wystąpienia mrozów. W domu dobrze wietrzymy, jeśli wzrosną temperatury.

Potrzebuje dużo światła słonecznego, by obficie zakwitnąć. Ustawiamy w pełnym słońcu, a w pomieszczeniach - jak najbliżej źródła światła. Inaczej łodygi będą coraz dłuższe z coraz mniejszą ilością liści.

Scaevola potrzebuje sporych ilości wody w okresie wzrostu, a jeszcze więcej podczas upałów. W zimie podlewamy tylko tyle, by liście nie pomarszczyły się.

Roślina ta nie wymaga zwiększania poziomu wilgotności.

Od maja do września nawozimy co tydzień nawozem potasowym.

Stosujemy podłoże gliniaste. Przesadzamy tylko wtedy, gdy doniczka staje się już za mała.

Po okresie zimy liście mogą sczernieć. Na wiosnę usuwamy chore liście i przycinamy wybujały przyrost. Scaevola odrośnie ze swej podstawy.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mączliki - mogą przetrwać zimę w obumierającym listowiu. Na wiosnę zapobiegawczo spryskaj liście odpowiednim insektycydem. 

Problemy z łodygami - długie, skąpo ulistnione łodygi to efekt nadmiernego ciepła. Miękkie i delikatne łodygi są wynikiem niedoboru światła.

Podobne prace

Do góry