Ocena brak

Sauromatum venosum

Autor /Radomir Dodano /25.01.2012

Istnieje 6 gatunków, występujących w tropikalnych rejonach Afryki, w Indiach i na Sumatrze, lecz w uprawie znajduje się tylko jedynie Sauromatum venosum pochodzący z Burmy.Ma cebule wielkości pięści, nieco spłaszczone, z zagiętym wierzchołkien. Cebule kupuje się w końcu grudnia lub później i umieszcza wprost na parapecie okiennym w ciepłym pokoju, bez ziemi i wody.

Po pewnym czasie zakwita. Kwiatostan, o budowie typowej dla Araceae, wydaje zapach padliny i odznacza się niezwykłą, ciemnoczerwoną pochwą z brązowymi i zielonymi cętkami. Kwitnie od wiosny. Po przekwitnięciu należy wsadzić cebulę do obszernej doniczki i przykryć 3-centymetrową warstwą ziemi lub posadzić w ogrodzie. Wytworzy jeden liść w kształcie stopy na 50-centymetrowym ogonku i tak głęboko powcinany, że sprawia wrażenie całej korony liści. Jesienią liść ten zamiera.

Cebule pozostawia się w doniczce do końca okresu spoczynku, przezimowując je w temperaturze 8-10°C. W końcu lutego należy je wyjąć i pozostawić do kwitnienia bez ziemi i bez wody, jak poprzednio. Podlewać i nawozić należy jedynie w okresie wzrostu liścia, do sierpnia. Roślina wytworzy liczne cebule boczne, szczególnie gdy jest wysadzana do ogrodu; wydadzą kwiaty po 2-3 latach.

Podobne prace

Do góry