Ocena brak

Sauna

Autor /rambo Dodano /30.01.2014

Sauna jest zabiegiem fizykoterapeutycznym, który stosuje się w lecznictwie, w odnowie biologicznej (dla szybkiego uzyskania restytucji po dużych wysiłkach fizycznych) i do celów higieniczno-kosmetycznych.

Kąpiel w saunie często łączy się z masażem ręcznym. Wówczas w pierwszej kolejności stosuje się saunę, a dopiero później, gdy organizm trochę się ochłodzi i odpocznie (po upływie minimum 40 minut) masaż. Kąpiel w saunie bardzo dobrze przygotowuje do masażu ręcznego, gdyż na rozgrzanych i rozluźnionych mięśniach lepiej wykonuje się odpowiednie rękoczyny.

Zabieg polegający na kąpieli w gorącym powietrzu przeprowadza się w specjalnie do tego celu zbudowanym pomieszczeniu, czyli w tzw. komorze sauny. Ściany komory są wykonane z dwóch warstw drewnianych, izolowanych najczęściej folią aluminiową. Wewnątrz zamontowane są na różnych wysokościach przeważnie dwie drewniane ławy (niższa i wyższa). Pozwalają one na korzystanie z gorącej kąpieli na różnych poziomach.

Źródłem wysokiej temperatury' w komorze jest specjalny piec, którego elektryczne grzałki podgrzewają do temperatury ok. 200°C położone na nim granitowe kamienie, oddające ciepło powietrzu znajdującemu się w komorze. Osoba korzystająca z sauny poddana jest działaniu gorącego powietrza o niedużej wilgotności oraz w przerwach działaniu niskich temperatur - najczęściej zimnej wody lub chłodnego powietrza. W saunie oprócz wyżej wymienionych zmian temperatury i wilgotności powietrza występuje zmienne natężenie pola elektrycznego oraz obniżone ciśnienie parcjalne tlenu.

Autorzy fińscy (Patoharju i Teeri) przyjmują, że temperatura powietrza w saunie powinna się kształtować w granicach 80-110°C, a wilgotność względna5 wynosić około 10-15%. Przy niskiej względnej wilgotności powietrza dochodzi -wg tych autorów - do zbyt szybkiego parowania potu z ogrzanej powierzchni skóry, która staje się bardzo sucha. Odpowiednią wilgotność osiąga się przez polewanie kamieni pieca wodą (w ilości około jednej czwartej do trzech czwartych litra). Powoduje to chwilowe zwiększenie zawartości pary wodnej w powietrzu wewnątrz komory'. Wskutek zwiększonej wilgotności względnej następuje przegrzanie osoby przebywającej w saunie, które jest wynikiem utrudnienia parowania potu. Dobra wentylacja w prawidłowo zbudowanej saunie zapewnia jednak szybkie obniżenie wilgotności względnej do poziomu około 10-15%. W trakcie omówionego wyżej „uderzenia pary wodnej” dochodzi do krótkotrwałego (do min), ale dużego zwiększenia natężenia pola elektrycznego wewnątrz sauny (do wartości 2000-3000 V/m).

Temperatura powietrza i jego wilgotność względna zależą od wysokości zajętego w saunie miejsca. Najcieplej jest pod sufitem, najchłodniej zaś tuż nad podłogą. Odwrotne zjawisko obserwujemy w przypadku wilgotności powietrza, która jest największa przy podłodze, a najmniejsza pod sufitem.

Komora sauny powinna być usytuowana w pomieszczeniu, w którym znajdują się: natrysk z ciepłą i zimną wodą, basen, drewniane kozetki służące do wypoczynku oraz stanowisko do masażu.

 

Podobne prace

Do góry