Ocena brak

Sasanka zwyczajna

Autor /Radomir Dodano /25.01.2012

Sasanka zwyczajna to jeden z najpiękniejszych zwiastunów wiosny. Ktokolwiek widział, jak sasanka rośnie na wzgórzach czy górskich stokach, zapragnie mieć ją w swoim ogrodzie. Na szczęście nie jest ona trudna w uprawie, choć czasem krótko żyje. Roślina lubi przepuszczalne, skaliste podłoże, ale może rosnąć w każgym ogrodzie, jeśli zima nie będzie zbyt mokra i nie będą zagłuszać jej inne rośliny. Kwiaty są zwykle fioletowopurpurowe, z centralnym kręgiem złotych pręcików, lecz spotkać można również rośliny białe, różowe i czerwone.

Odmiany o ciemnych kwiatach wyglądają zachwycająco, gdy ich złote środki jaśnieją w słońcu. Ozdobą sasanek są też pierzaste liście - najpierw owłosione, potem gładkie. Pierwsze kwiaty pojawiają się wiosną, zanim liście w pełni się rozwiną. Kwitnienie trwa aż do początków lata. Rośliny przekwitłe są niemal równie atrakcyjne jak w okresie kwitnienia. Mieszek nasienny składa się z kuli pokrytej lśniącymi włoskami. Nasiona są dojrzałe, gdy włoski łatwo odrywają się od mieszka. Sasanki fioletowe najlepiej prezentują się wśród żółtych krokusów.

Warto wiedzieć

Sasanki są bardzo odporne i zwykle nie chorują. Czasem zdarza się, że w okresie kwitnienia roślina gnije i obumiera. Przyczyną tego zjawiska może być nadmiar wody, która nie ma możliwości odpływu. 

Najłatwiejszą metodą rozmnażania jest wysiew nasion. Najlepiej zrobić to zaraz, gdy tylko nasiona dojrzeją, czyli w lecie. Wówczas kiełkowanie na pewno się powiedzie. Jeśli będziemy czekać aż do następnej wiosny, nasiona będą słabo kiełkować i siewki mogą pojawić się dopiero za rok lub dwa. Sasanki zazwyczaj wysiewają się same. 

Chcąc uzyskać określione barwy kwiatów, można rozdzielić starsze kępy. Robimy to na początku sierpnia.

Podobne prace

Do góry