Ocena brak

Sarkokoka

Autor /Radomir Dodano /25.01.2012

Ten krzew kwitnący wczesną wiosną jest cenną i urokliwą rośliną, która wydziela przyjemną woń. Sarkokoka charakteryzuje się atrakcyjnym ulistnieniem oraz owocami, przypominającymi jagody. Warto posadzić ją blisko domu, najlepiej tuż pod oknami, by w pełni móc cieszyć się jej zapachem. Jakby nie dość było tych zalet, krzew ten jest odporny na zanieczyszczenie środowiska i nie sprawia kłopotów, jeśli zaniechamy jego pielęgnacji. Ma on tendencję do rozkrzewiania się, można jednak z łatwością powstrzymywać wzrost sarkokoki, tak by nie stała się utrapieniem. Najskuteczniejszym sposobem jest odcinanie zewnętrznych fragmentów kępy. Warto polecić odmianę Sarcococca humilis - zimozielony krzew o błyszczących liściachi czerwonych jagodach.

Rosnąca w pojemniku sarkokoka może być przesadzana w dowolnym czasie, ale powinna być podlewana, aż się przyjmie. Dobrym okresem jest wiosna, gdyż roślina ma wtedy wystarczaj aco dużo czasu na ukorzenienie się.

Krzewy bębą rosły zarówno w słońcu, jak i lekkim cieniu.

Po przyjęciu się krzew nie wymaga dodatkowego podlewania z wyjątkiem bardzo suchych okresów. Najlepiej okryć go ściółką.

Sarkokoka rośnie na glebach o różnych właściwościach pod warunkiem, że są one dobrze przepuszczalne (najlepiej o pH 6,5-7,0). Preferuje jednak ono podłoże wilgotne odużej zawartości próchnicy.

Krzewy są odporne i przetrzymują dosyć silne mrozy, nawet w okresie kwitnienia. Należy je jednak osłaniać przed osuszającymi wiatrami. W tym celu można sadzić sarkokokę w pobliżu muru. Osłonięte miejsce pozwoli też cieszyć się ich zapachem.

Uszkodzone lub obumarłe gałązki powinny być regularnie usuwane. Jeśli kępka zanadto się rozrosła, powinniśmy powstrzymać wzrost, okopując ją naokoło lub przycinając zbyt ekspansywne korzenie.

Rośliny z tej grupy można rozmnażać przez siew, sadzonkowanie lub podział. Wysiew nasion jest najmniej popularny. Późnym latem należy ukorzenić sadzonki półzdrewniałe. Odrosty korzeniowe oddziela się jesienią.

Gałązki sarkokoki można ściąć do bukietów. Warto jednak mieć na uwadze, że wyjątkowo słodki zapach kwiatów może być nie do zniesienia w małym pomieszczeniu.

Do góry