Ocena brak

Sansewieria gwinejska

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Sansewieria, zwana też "językiem teściowej", należy do rodziny Liliaceae. Nazwę swą wzięła od nazwiska włoskiego księcia Raimondo di Sangro z San Severo, który żył w XVIII wieku. Pochodzi z zachodniej Afryki i jest uprawiana jako roślina pokojowa od stuleci. Choć znanych jest około 50 gatunków, tylko 5-6 uprawia się jako rośliny doniczkowe. Najpopularniejszą odmianą jest S.trifasciata 'Laurentii', zwana też 'Variegata'.Jej wysokie, mieczowate liście mają żółte obrzeżenie. Formy o zielonych, mieczowatych liściach to S.futura są mniej wrażliwe na zalanie. S.hahnii tworzą płaskie rozety, podobne do aloesu.

Sansewieria jest jedną z najłatwiejszych w hodowli roślin. Jej zniszczenie jest prawie niemożliwe. Świetnie nadaje się do wystroju nowoczesnych wnętrz. Umieszczenie jej w słabo oświetlonym miejscu podkreśli żółte obrzeża i zielone cętkowania liści.

Sansewieria jest rośliną bardzo odporną, ale nie znosi temperatur poniżej 13°C. Do prawidłowego wzrostu wymaga 18 - 27°C.

Rozwija się w miejscach nasłonecznionych i lekko zacienionych. W odpowiednich warunkach może wydać białe, pachnące kwiaty.

Podlewać niezbyt obficie latem i oszczędnie zimą. W sezonie jej wzrostu należy doprowadzać do przesuszania kompostu pomiędzy kolejnymi podlewaniami.

Sansewieria jest sukulentem. Wilgotność nie ma dla niej znaczenia.

Latem nawozić raz na miesiąc specjalnym nawozem dla kaktusów. Świeżo posadzonych roślin nie nawozić przez sześć miesięcy.

Przesadzać rzadko: raz na 4 - 5 lat i tylko wtedy, gdy nie mieści się w doniczce. Używać kompostu sporządzonego na bazie gliny.

Sansewierię można rozmnażać przez podział kłączy. Po przycięciu liści, roślina może stracić charakterystyczny dla nich wzorek.

COŚ JEST ŹLE

1) Podstawa liści gnije.Zbyt dużo wody, zwłaszcza zimą. Zmniejsz podlewanie i nigdy nie dopuszczaj do pozostawienia wody w rozetce liści.

2) Brzegi liści uszkodzone.Roślina przewróciła się, niestabilnie osadzona w doniczce. Wstaw doniczkę do większego, stabilnego pojemnika. Jeśli stała zbyt blisko okna, mogą to być uszkodzenia spowodowane zimnem. Przestaw roślinę w gląb pokoju.

3) Brązowe plamy na liściach.Zalanie. Podlewaj rzadziej, ale nie zasusz rośliny całkowicie.

4) Liście blade.Brak światła. Przestaw w miejsce lepiej oświetlone.

5) Białe, wełniste punkty na liściach.Wełnowce. Usuwaj je pojedynczo tamponem nasączonym denaturatem lub opryskaj malationem albo insektycydem systemicznym.

Podobne prace

Do góry