Ocena brak

Sansewieria

Autor /Radomir Dodano /25.01.2012

Sansewierie Sanseviera należą do rodziny agawowatych Agavaceae i są spokrewnione z agawami, nolinami oraz jukami. Ich nazwa pochodzi do nazwiska żyjącego w XVIII wieku księcia Raimonda de Sanagrio de Sanseviero, który finansował wiele wypraw botanicznych. W Polsce rośliny te dawniej nazywano wężownicami.  

Znanych jest 70 gatunków sansewierii. Rosną one na Madagaskarze, w Afryce równikowej i Indiach. Większość to sukulenty liściowe (magazynują wodę w mięsistych liściach), rosnące na słonecznych, kamienistych zboczach. Są także gatunki epifityczne, porastające korony drzew. Niektóre z nich stały się uporczywymi chwastami.   

Jako roślina doniczkowa uprawiana jest głównie

Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata. Ma ona płąskie liście 7-cm szerokości, pokryte jasnozielonymi prążkami. W naturze dorasta do 1,6 m wysokości, w mieszkaniach zwykle do 1 m. Uzyskano kilka odmian tego gatunku: ze srebrzystozielonymi prążkami, ciemnozielonymi plamkami lub żółtym obrzeżem. Niektóre z nich mają krótkie liście, tworzące rozety wysokości 25-30 cm.  

Inne gatunki sansewierii, prawie nieznane miłośnikom roślin, także nadają się do uprawy w mieszkaniu. Godna uwagi jest na przykład sansewieria długokwiatowa (S.longflora), która jako jedyna spośród swoich krewniaczek wytwarza ozdobne kwiatostany, rozwijające się z dużego (o średnicy 5 cm) kulistego pąka, lub masywna sansewieria okazała (S.grandis o liściach dorastających do 15 cm szerokości i 60 cm długości. Ciekawie prezentują się także sansewierie wykształcające wąskie liście, niemal okrągłe w przekroju (ich średnica wynosi około 2 cm).

Sansewieria cylindryczna (S.cylindrica) ma tylko 4 liście w każdej rozecie, dorastające do 70 cm, a sansewieria smukła (S.gracialis) - około 10 liści, zwykle długości ponad 1 m.

Podobne prace

Do góry