Ocena brak

Sangwinaria kanadyjska

Autor /Radomir Dodano /25.01.2012

Sangwinaria kanadyjska pochodzi z Ameryki Północnej, a w ogrodach uprawiana jest od końca XVII wieku. Roślina ta ma płożące się ciemnobrązowe kłącza, z których po przecięciu wypływa sok koloru pomarańczowego. Od właściwości tej wzięła się nazwa sangwinarii (sanguis to po łacinie krew). Liście z wierzchu niebieskozielone, od spodu szarozielone z wyraźnym żyłkowaniem, mają sercowaty lub nerkowaty kształt. Do najpiękniejszych sangwinarii kanadyjskich należy odmiana 'Plena', znana również jako 'Multiplex'. Jej białe, wąskie płatki układają się w kulisty kwiat o średnicy około 5 cm. Niestety kwiaty zdobią roślinę jedynie przez kilka dni.

Rośliny wydające kwiaty o pojedynczych płatkach nie są tak piękne, ale również one mają wiele delikatnego uroku. Oprócz sangwinarii 'Multiplex' w ogródkach skalnych i alpinariach można uprawiać odmianę 'Major', której kwiaty są większe niż u gatunku macierzystego. Mimo że sanswinarię kanadyjską uprawia się już od ponad 300 lat, nawet teraz nie jest kwiatem zbyt popularnym, a nawet znanym. Być może spowodowane jest to tym, że roslina osiąga niewielkie rozmiary (dorasta do 20 cm), a po okresie krótkiego kwitnienia całkowicie zanika.

Warto wiedzieć

Sangwinarię wysadzamy do gruntu na wiosnę. Jej korzenie powinny znajdować się tuż pod powierzchnią ziemi. 

Rośliny preferują gleby wilgotne i próchniczne, które zawierają dużo materii organicznej pochodzącej z rozłożonych liści. Podłoże powinno być dobrze przepuszczalne, odchwaszczone. 

Sangwinarie sa odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, również mróz, ale zbyt długa susza może spowodować obumarcie karp korzeniowych. 

Odmiany pełnokwiatowe rozmnażamy przez sadzonki kłączowe od listopada do marca. Sadzimy je do ziemi próchnicznej i umieszczamy w suchym, zacienionym miejscu.

Podobne prace

Do góry