Ocena brak

Samoloty STOL

Autor /Pilot0 Dodano /31.01.2012

Normalny start wymaga skorzystania z długiego pasa startowego, na którym samolot rozpędza się do prędkości wy­starczającej do wytworzenia siły nośnej umożliwiającej uniesienie go w powie­trze. Zdarza się jednak, że ze względu na ograniczone miejsce taki sposób startu jest niemożliwy.
Konstrukcje umożliwiające start z lotnisk o bardzo małych wymiarach określane są jako samoloty STOL (Short Take-off and Landing). Wykorzystywane są w nich specjalne rozwiązania zapew­niające uzyskanie dużej siły nośnej przy małych prędkościach lotu.
Boeing C-14 ma specjalne klapy na tylnych krawędziach płatów. Wysuwane są one do dołu, a wtedy gazy wylotowe z silników odrzutowych kierują się także ku dołowi, wytwarzając dodatkową znaczną siłę nośną. Nazywane jest to efektem CO AN DA.
Inną metodą jest zastosowanie tzw. przekręcanego napędu. American Bell V-22 Osprey ma dwa silniki zamontowa­ne na skrzydłach maszyny, które mogą być ustawione tak, by siła ciągu skiero­wana była pionowo w górę. Po wystarto­waniu wracają one do pozycji umożliwia­jącej normalny lot.

Podobne prace

Do góry