Ocena brak

SAMOISTNA SINICA KOŃCZYN

Autor /imany Dodano /19.02.2013

Objawy kliniczne. Podstawowym objawem tej choroby jest sinica obu dłoni, sięgająca od stawów nadgarstkowych aż po końce palców, gdzie sinica występuje najwyraźniej. Sinica obejmuje również często stopy. Choroba ta z reguły występuje u kobiet, trwa latami, nasilając się w chłodnych porach roku. Ręce są zimne, pokryte potem. Niekiedy pojawiają się obrzęki dłoni, lecz do zmian troficznych ani zgorzeli nigdy nie dochodzi.

Etiologia. Przyczyna choroby jest nieznana, zmian patologicznych należy poszukiwać w tętniczkach i drobnych żyłach, to jest powodem mogą być stany skurczowe tętniczek  i włośniczek oraz nieprawidłowa budowa drobnych żył z utrudnionym odpływem krwi.

Rozpoznanie różnicowe. Acrocyanosis różni się od zjawiska Raynauda tym, że sinica jest stała, a nie napadowa. Nie występuje w niej napadowa bladość kończyn ze zmiennością ich zabarwienia, ani stałej sinicy nie towarzyszą sensacje nerwowe, związane ze zmianami ukrwienia, jak mrowienie, palenie, bolesne tętnienie.

Rokowanie jest dobre, lecz choroba trwa zwykle całe życie.

Leczenie polega na ochronie przed zimnem. Wskazane są naprzemienne kąpiele kończyn (kolejne zanurzanie rąk w wodzie ciepłej i chłodnej) oraz leczenie nadmiernego pocenia się dłoni i stóp. W ciężkich przypadkach można stosować preparaty acetylocholiny (acetyl-beta-metylcholina).

 

Podobne prace

Do góry