Ocena brak

SALICETI Antoine-Christophe (26 VIII 1757 - 23 XII 1809), polityk i dyplomata franc.

Autor /Cieszygor123 Dodano /14.06.2013

Ur. w Bastii na Korsyce, 1789 wybrany na deputowanego stanu trzeciego do Stanów Generalnych. Zwolennik ścisłych związków z Francją, przeforsował w Zgromadzeniu Narodowym dekret uznający Korsykę za integralną część terytorium franc. Najego wniosek wezwano Pasquale Paolego do powrotu do kraju.

Wkrótce jednak zerwał z kors. przywódcą, który w staraniach o niepodległość sięgnął po pomoc ang. 1793 był przedstawicielem Konwentu podczas oblężenia Tulonu i pierwszy zwrócił uwagę na młodego ofic. art., kpt. Napoleona Bonaparte.

Poparł też jego projekt zbombardowania ang. floty, co rychło doprowadziło do kapitulacji miasta. 1796 był komisarzem przy Armii Italii i prowadził rokowania w sprawie rozejmu z papieżem. Po 18 Brumaire’a Bonaparte mianował go specjalnym wysłannikiem w ks. Lukka i Piombino. 1806 został min. policji, a następnie min. wojny Królestwa Neapolu.

Usunięty 1808 przez Murata, 1809 zajmował się przejmowaniem Państwa Kościelnego. Ponownie min. policji w Neapolu. Zm. otruty przez swego następcę, Maghellę, w kilka minut po spożyciu u niego posiłku.

Podobne prace

Do góry