Ocena brak

Sałata trwała

Autor /Tymon Dodano /13.01.2012

Wygląd: Zioło trwałe, wysokości nieco ponad 1,5 metra, z sokiem mlecznym. Łodyga wyrasta prosto z dość grubego kłącza, w górnej połowie skośnie rozgałęziona, żeber-kowana, naga. Liście skrętoległe, nagie, niebieskozie-lone, głęboko pierzastodzielne, z lancetowatymi odcinkami, które są często niewyraźnie ząbkowane i skierowane w tył; liście u nasady obejmujące łodygę, od spodu z wystającym nerwem środkowym'. Najwyższe liście łodygowe nie podzielone, strzałkowate.

Koszyczki 3-4 cm wielkości, tworzące kwiat pozorny, składający się mniej więcej z 16 kwiatów. Liczne koszyczki połączone w jedną wiechę. Poszczególne koszyczki mają u swej nasady mniej lub bardziej trójkątne, dachówkowato ułożone, zielone (kielichowate) listki okrywy. Poszczególne kwiaty obupłciowe, jednakowe, niebieskie do fioletowych, języczkowate, promieniście rozłożone, szyjka niebieska, dwudzielna. Zalążnia dolna, w czasie owocowania z białym puchem lotnym z jedwabistych włosków.

Siedlisko: Na słonecznych zboczach, w źnych zaroślach, w winnicach. Zawsze na podłożu zawierającym wapń. Dochodzi aż do piętra reglowego.

Rozmieszczenie: Rozproszona w środkowych i południowych częściach Europy i ograniczona do odpowiednich siedlisk. Brak jej jednak we właściwym obszarze śródziemnomorskim.  

Okres kwitnienia: Od maja do lipca.

Zastosowanie: Młode liście, co prawda trochę gorzkie w smaku, mogą być używane jako sałata.

Uwagi ogólne: Koszyczki zwracające uwagę intensywną barwą, otwierają się tylko w pełnym słońcu, a poza tym są zamknięte. Inny, ale żółto kwitnący gatunek sałaty, (Lactuca virosa) sałata jadowita, jest trujący. Blisko spokrewniona sałata głowiasta, roślina ogrodowa, należy do tego samego rodzaju (Lactuca).

Podobne prace

Do góry