Ocena brak

Salamandra okularowa

Autor /Bill Dodano /12.01.2012

Występowanie: wyspowo w zachodnich Apeninach od Ligurii do Kampanii oraz w wyższych położeniach w Kalabrii.

Środowisko: wilgotne, porośnięte bujną roślinnością zielną i krzewinkami tarasy i zalesione widnymi lasami stoki górskie.

Tryb życia: przeważnie nocny; dzień spędza w ukryciu pod kamieniami. Zapada w sen zimowy, a przy panujących wysokich temperaturach także w sen letni.

Rozród: akt płciowy ma miejsce na lądzie. Składanie jaj i rozwój larw odbywa się w wodzie. Przeobrażenie w żyjącą na lądzie salamandrę zachodzi często już po 2 miesiącach.

Pokarm: drobne owady, pająki, skąposzczety, stonogi, chwytane za pomocą wyrzucanego z jamy gębowej lepkiego języka.

Uwagi: w razie zagrożenia przez napastnika salamandra okularowa wykazuje interesujący odruch obronny. Rozpłaszcza nieco bocznie ciało i roluje ogon, tak że jego koniec znajduje się przed głową. Uwidacznia się wtedy jego błyszcząco czerwony spód.

Postawa odstraszająca

Rodzina salamandrowate (Salamandridae)

Wygląd: niewielka, długoogoniasta, wątło wyglądająca salamandra o silnie wydłużonym tułowiu, wystających żebrach i matowej, ziarnistej skórze. Strona górna brązowawa do czarniawej, głowa z typowym żółtym lub czerwonawym, rzadziej czerwonym rysunkiem, na czarnym podgardlu jasna plama. Brzuch białawy z ciemniejszym rysunkiem. Wewnętrzne powierzchnie kończyn, okolica kloaki i dolna krawędź ogona opalizująco czerwone. Samiec jest mniejszy, ma dłuższy ogon i wyraźniej zaznaczoną kloakę niż samica. Tylne nogi mają tylko 4 palce. Osiąga długość 70-100 mm.

Podobne prace

Do góry