Ocena brak

Salamandra anatolijska

Autor /Bill Dodano /12.01.2012

Rodzina salamandrowate (Salamandridae)  

Wygląd: średniej wielkości, smukła salamandra z wypukłymi oczami, wyraźnymi gruczołami przyuszny-mi, gładką skórą i okrągłym, cienkim ogonem dorównującym długości głowy i tułowia. Grzbiet ubarwiony jasno- lub ciemnobrązowo z małymi, żółtymi plamkami, boki także żółtawe, nogi i ogon częściowo bladoróżowe. Brzuch lekko czerwonawy z jaśniejszymi piętnami. Samce mają widoczny, skierowany do przodu, miękki kolec na nasadzie ogona. Ten śródziemnomorski gatunek osiąga całkowitą długość ciała 130-140 mm.

Występowanie: egejskie wyspy Kasos, Karpa-thos i Saria oraz południowo-zachodnia Turcja.

Środowisko: jak się wydaje występuje wyłącznie na położonych blisko wybrzeża terenach równinnych i pagórkowatych; nie przekracza wysokości 400 m n.p.m. Żyje w środowiskach, w których wiosną płyną okresowe potoki i strumienie oraz wypełniają się wodą rowy, otoczone bujnie rosnącymi bylinami i krzewami. Ponieważ tego typu wody wysychają już wczesnym latem salamandra ta musi pozostałą część roku żyć w bardzo suchym, gorącym i niegościnnym dla płazów środowisku.

Tryb życia: w związku z długim okresem suszy salamandra anatolijska zapada w przedłużający się sen letni. Prowadzi głównie nocny tryb życia i porusza się, w odróżnieniu od większości salamander, bardzo zwinnie. W ciągu dnia kryje się np. w szparach pod kamieniami.

Rozród: w czasie zalotów samiec wciska się pod samicę i pobudza ją swym kolcem ogonowym. Po trwającym 11 miesięcy okresie rozwoju rodzą się na lądzie 2 w pełni ukształtowane młode, mierzące 60 mm długości.

Pokarm: stawonogi, małe ślimaki nagie i ską-poszczety, na które poluje nocą.

Podobne prace

Do góry