Ocena brak

SAHARA - Informacje ogólne

Autor /Cezar444 Dodano /29.09.2011

Klimat Sahary jest nieprzyjazny dla życia człowieka ponieważ podczas dnia temperatura sięga 50* natomiast w nocy temperatura spada poniżej 0*,całkowity brak wody sprawia, że brak tam roślinności, a pustynia zaliczana jest do najbardziej nieprzyjaznych dla człowieka miejsc.

Na krajobraz Sahary składa się pustynia kamienista z której po pewnym czasie na skutek wietrzenia skał powstaje pustynia żwirowa i piaszczysta. Często można spotkać wyżłobienia zrobione przez rzekę zwane uedami, oraz duże pokłady osadzonej soli zwane szottami. Miejsca występowania wody zwane są oazami.

W oazach dzięki wodzie na poletkach uprawia się pszenicę, proso, jęczmień, a w ogródkach można spotkać drzewka brzoskwiniowe, pomarańczowe, cytrynowe i palmę daktylową bez której nie może obejść się żadna oaza. Jednym z największych problemów mieszkańców oaz jest duże zasolenie wody, z tego powodu rolnicy muszą odwadniać pole z słonej wody, a używają do tego kanałów odwadniających.

Saharę zamieszkuje plemię Tuergów, którzy są także nomadami czyli koczownikami. przemierzali oni ze swymi stadami kóz i wielbłądów rozległe obrzeża pustyni w poszukiwaniu pastwisk oraz wody. prowadzili oni handel wymienny z mieszkańcami oaz, byli też kupcami i przewoźnikami. Dzisiaj większość Tuergów zmieniła się, a ich wędrówki zostały znacznie ograniczone. Teraz w miejscach gdzie prowadziły szlaki ich karawan jeżdżą ciężarówki przewożąc różne surowce i materiały. Ponadto niektóre kraje ograniczają swobodę przekraczania granic.

Podobne prace

Do góry