Ocena brak

Sagowiec wygięty

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Ta wyąrzymała roślina może być dla niektórych łatwiejszą w uprawie niż palmy. Pochodzi z Chin i Japonii, gdzie odmiany sagowca dochodzą do 3 m wysokości. Jednak uprawiane w donicach rzadko są wyższe niż 1,5 m. Skórzaste liście rozchodzą się z wierzchołka przysadzistego pnia szerokimi łukami ku dołowi. Każdy liść składa się z wąskich, zakończonych kolcem listeczków, które dochodzcą do 15 cm długości. Rośliny mogą być rodzaju męskiego lub żeńskiego. Jeśli chcemy uzyskać jesienią szkarłatne nasiona, musimy mieć oba rodzaje sagowca, a kwiaty ręcznie zapylić. Roślina nadaje się do chłodniejszych pomieszczeń lub do cieplarni jako roślina doniczkowa. Sagowiec rośnie wolno i przez kilka lat będzie utrzymywał się w granicach 60 cm.

Minimalna temperatura odpowiednia dla tej rośliny to 10°C. Optymalna w dzień wynosi jednak około 21°C. Sagowiec nie toleruje przeciągów.

Potrzebuje jasnego, rozproszonego światła. Rośliny trzymane w pełnym słońcu można latem przestawić w mniej jasne miejsca.

Po obfitym podlaniu kompost powinien niemal całkowicie przeschnąć, zanim znów podlejemy roślinę. W zimie sagowiec potrzebuje znacznie mniej wilgoci.

Nie wymaga wysokiego poziomu wilgotności. Dobrze jest roślinę spryskiwać, gdy powietrze jest bardzo ciepłe i suche. Najlepiej robić to z rana, żeby roślina mogła wyschnąć przed zmrokiem.

Ukorzenione rośliny nawozimy standardową odżywką co dwa miesiące, od wiosny do połowy lata. Świeżo posadzonych okazów nie dożywiamy przez rok.

Przesadzamy wczesną wiosną do przepuszczalnego piasku gliniastego.

Sagowiec może być rozmnażany przez młode pędy lub odrosty korzeniowe, które pojawiają się u podstawy dorosłej rośliny. Oddzielamy je za pomocą ostrego noża i sadzimy w przygotowanym podłożu.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorki uwielbiają niską wilgotność powietrza, w której uprawiany jest sagowiec. Bardzo niewiele insektycydów dostępnych dla hodowców-amatorów zwalcza tego szkodnika. Należy je jednak wypróbować, bo roślina jest dość droga. Idealne do ukorzenionych roślin są pałeczki nasączone środkami chemicznymi.  

Mączniaki, które mogą się ukrywać w miejscach wyrastania listków, usuwamy wacikiem nasączonym denaturatem.

Podobne prace

Do góry