Ocena brak

Sadzone jajko

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Przez całe lato Limnanthes douglasii wytwarza liczne, dwubarwne kwiaty. Roślina ta sama się wysiewa i ładnie wygląda, rosnąc wzdłuż ścieżek lub w wilgotnych kątach ogrodu. Limnanthes, zwany popularnie sadzonym jajkiem, jest uwielbiany przez pszczoły, które od połowy lata uwijają się wokół jego złotobiałych kwiatów. Dodatkową zaletą tej rocznej rośliny jest delikatny zapach. Pochodzi ona z Kalifornii i jest dość odporna na zimno, jednak pod koniec roku w sposób naturalny obumiera. Tę łatwą w uprawie roślinę możemy posadzić w donicach i koszach w ogrodzie. Limnanthes douglasii nadaje się też do obsadzenia skrzynki okiennej w słonecznym miejscu.

Nasiona tej rocznej rośliny wykiełkują w temperaturze 15°C. Można je wysiewać w domu lub na dworze, na uprzednio wybranym stanowisku. Rośliny wysiane wiosną (najlepiej w marcu) będą kwitły od połowy lata, a wysiane jesienią (we wrześniu) zakwitną już na początku lata.

Roślina preferuje miejsce w pełnym słońcu, gdzie jej spodkowate kwiaty najpełniej się otwierają.

L.douglasii wymaga częstego podlewania i ziemi o dobrym drenażu. Mocniej rozwinięte rośliny w pojemnikach będą w lecie bardzo zachłanne i czasem trzeba je podlewać dwa razy dziennie.

Ta odporna roślina nie wymaga zwiększonego poziomu wilgoci. Należy unikać moczenia plątaniny liści i kwiatów, gdyż w okresie chłodów mogą na nich wystąpić infekcje grzybowe.

Ponieważ jest to roślina roczna, nie wymaga nawożenia, o ile jest uprawiana, co roku w nowej ziemi. Jeśli uprawiamy L.dauglasii z innymi okazami rabatowymi, nie zaszkodzi mu podawany nawóz.

Stosujemy łatwo przepuszczalne podłoże gliniaste, które łatwiej zatrzymuje wilgoć. Co roku zmieniamy ziemię w doniczkach i skrzynkach okiennych.

Jeśli słoneczne barwy sadzonego jajka połączymy z białą lobelią i złocieniem maruna o żółtych liściach (Tanacetum parthenium 'Aureum'), powstanie imponująca kompozycja.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodliwy mróz Nasiona wysiane we wrześniu mogą ucierpieć z powodu mrozu. Należy je osłaniać kloszami. Okazy wysiane w donicach można wystawić na dwór i w okresach zimna osłaniać torbą foliową, utrzymywaną nad rośliną za pomocą drucianego pałąka.

Podobne prace

Do góry