Ocena brak

Sabotek

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Sabotek ma krawędzie kwiatków w kształcie trzewiczka i posiada około 60 odmian, nawet z tak dalekich krajów jak Birma czy Indie. Dzisiejsze krzyżówki są w pewnym stopniu mieszanego pochodzenia i zasadniczo zaliczają się do kategorii lądowych storczyków. Sabotek był krzyżowany odkońca XIX wieku i jest jednym z najmniej wymagających storczyków. Dostępny na rynku jest rośliną doniczkową, nadającą się do hodowli w domu. Piękne kwiaty pojawiają się późną jesienią aż di zimy i wznoszą się majestatycznie ponad wachlatz mięsistych liści. Liście częst są nakrapiane i cętkowane, zaś w odmianach, które preferują chłód są jasnozielone. Jeśli nie potrafimy zaspokoić potrzeb rośliny przez cały rok, możemy użyć sabotka jako tymczasowej, ale wspaniale kwitnącej rośliny.

Podczas zimy zapewnijmy sabotkowi minimalną temperaturę 13°C nocą i 16°C w ciągu dnia. Zachowanie temperaturynocnej jest ważne, by roślina rodziła kwiaty. Latem utrzymujmy temperaturę między 16 a 24°C i zapewnijmy dobrą, wolną od przeciągów, wentylację.

Sabotek potrzebuje niewiele światła, jednak tyle by zapewnić liściom fotosyntezę. Ustawiajmy go z dala od bezpośredniego słońca, aczkolwiek zapewnijmy mu więcej słońca zimą.

Powinien być utrzymywany w wilgoci, ale nie może być mokry, jako że nie ma pseudobulw. Są to podobne do bulw organy, specyficzne dla storczyków, które utrzymują dodatkową wodę i pomagają roślinie przeżyć. Usychanie storczyków wskazuje raczej na nadmiar wody niż na jej brak. Kompost nie powinienbyć ani za mokry ani za suchy, w przeciwnym razie korzenie zaczną gnić. Sabotek toleruje obecność wapna w wodzie.

Potrzebuje wysokiej wilgotności. Doniczkę należy umieścić w innej donicy, stojącej na podstawce z wodą. Zapewni to wilgotność otoczenia, zapobiegając ryzyku zalania korzeni rośliny.

W okresie wzrostu nawozić sabotka co trzecie podlewanie nawozem o połowie mocy. Zaprzestać, jeśli czubki liści zaczną brązowieć.

Po zakwitnięciu przesadźmy roślinę do nieco większej donicy. Używajmy specjalnej ziemi kompostowej dla storczyków, upewniając się, że jest ona dobrze zwilżona przed rozpoczęciem operacji.

W hodowli storczyków zasadniczą kwestją jest utrzymanie higieny, bo nieuleczalne choroby wirusowe łatwo się przenoszą z rośliny na rośline, Zawsze najpierw skończmy pracę przyjednej roślinie i wyrzućmy stary kompost, nim zajmiemy się następną. Dezynfekujmy używane narzędzia i stosujmy czyste donice.

Podobne prace

Do góry