Ocena brak

Rzeżucha łąkowa

Autor /Gabriel7474 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Trwała, wieloposta-ciowa roślina zielna, niebieskawo oszroniona, o wysokości od 20 do 70 cm, z krótkim pełzającym kłączem. Prosto wzniesione, zwykle nie rozgałęzione łodygi są puste, mniej lub bardziej obłe i delikatnie bruzdkowane. Liście wykształcają się w rozmaitej postaci, są skąpo owłosione, często mają rozmnóżki. Liście odziomkowe układają się w rozetkę, mają długie ogonki i 1-7 par pierzastych odcinków bocznych; te ostatnie są jajowatookrągławe do nerkowatych z wielkim trójklapowym odcinkiem końcowym; liście łodygowe tylko na krótkich ogonkach lub siedzące z równowąskimi odcinkami.

Kwiaty białe lub bladofioletowe z ciemniejszym żyłkowaniem stoją na długich, odstających szypułkach i zebrane są w pozbawione podsadek zwarte grona, wydłużające się w czasie owocowania. Działki kielicha żół-tawozielone, z białym błoniastym rąbkiem o długości 3-4 mm. Płatki korony o długości 4,8-10 mm, z paznokciami; 6 prostych pręcików: 2 krótkie i 4 długie, pylniki żółte, 4 gruczoły miodnikowe. Zalążnia dwukomorowa, górna. Łuszczyna - do 40 mm długości - jest wąska, przedłużona o 1-2-milimetrową szyjkę z szerokim znamieniem. Szypułki owoców w górę odstające, w czasie owocowania zgrubiałe. Nasiona jajowato-podłużne, żółtobrunat-ne, w stanie wilgotnym nie są śluzowate.  

Siedlisko: Rozpowszechniona na wilgotnych i świeżych łąkach, w lasach łęgowych i wielogatunkowych liściastych, również na torfowiskach niskich i górskich łąkach.

Rozmieszczenie: W Europie Środkowej szeroko rozpowszechniona; w Alpach dochodzi do 2600 m n.p.m.

Okres kwitnienia: Od kwietnia do lipca.

Zastosowanie: Młode liście, pędy i pączki używa się na surowo w sałatkach; w smaku są lekko gorzkie.

Podobne prace

Do góry