Ocena brak

Rzepik pospolity

Autor /Florenty909 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Wieloletnia roślina od 30 do ponad 100 cm wysokości z pojedynczą lub górą rozgałęzioną, szorstko owłosioną łodygą. Liście przerywano nieparzystopierzaste, z grubo ząbkowanymi dużymi i małymi odcinkami, pod spodem na całej powierzchni krótko, szorstko owłosione. Kwiaty 5-krotne, z żółtymi, nieznacznie wyciętymi płatkami korony, zebrane w długie, wielokwiatowe grona; zewnętrzne szczecinki kielicha prosto odstające, wewnętrzne zagięte do środka; dno kwiatowe głęboko bruzdkowane, wkrótce po przekwitnięciu zwieszające się w dół.  

Siedlisko: Przydroża, skarpy, suche stoki i murawy, łąki, brzegi lasów, zarośla, świetliste lasy; chętnie na glebach luźnych.

Rozmieszczenie: Prawie cała Europa; w Niemczech rozpowszechniony, ale nie wszędzie jednakowo pospolity; w Polsce pospolity na całym niżu i w niższych partiach górskich.

Okres kwitnienia: Od czerwca do sierpnia.

Rozmnażanie: Przywabia zapylające owady nadzwyczaj obficie produkowanym pyłkiem.

Substancje zawarte w roślinie: Olejki eteryczne, gorycze glikozydowe, garbniki, kwasy roślinne, około 10% substancji nieorganicznej (np. krzemionki).

Zastosowanie i działanie: Gorzki wyciąg (środek wzmacniający) działający na woreczek żółciowy; skuteczny również przy biegunce: działa ściągająco na błony śluzowe; do płukania gardła przy zapaleniu gardła; zwiększa odporność.

Przyrządzanie i stosowanie: Ziele (Herba Agrimoniae): 1 LH jako napar, do płukania gardła - 1 LS; WLH: Agrimonia (świeże kwitnące ziele); spagyrik.

Termin zbioru: Od czerwca do września.

Podobne prace

Do góry