Ocena brak

Rytmika greckiej muzyki antycznej

Autor /DariuszZeSpychowa Dodano /05.04.2013

W 1883 r. w Małej Azji odnaleziono zapis skolionu, czyli piesni w tonacji frygijskiej.Transkrypcja tego przykładu zaledwie w przyblionej formie oddaje tresc oryginału, dajactylko niejasne wyobraenie o metodach kształtowania linii melodycznej.

O wiele wiecejwiemy o rytmice tej muzyki, i to głównie dlatego, e zwiazana była ona ze słowem, z mowa.Grecka rytmika nie znała akcentuacji słowa, lecz jedynie sposoby szeregowania krótkich idługich wartosci (wiele starogreckich form rytmicznych zachowało sie a po dzien dzisiejszyw ludowych greckich tancach i piesniach). Z biegiem lat zasady rytmizacji przekształciły siew formy akcentuacyjne, które stały sie podstawa nowego wiersza.

Antyczne greckie formy muzyczne sa identyczne z formami greckiej poezji, gdy rytm muzyki scisle zwiazany był zmetrum poezji. Muzyka grecka to muzyka par excellence wokalna, melodia zas niemalcałkowicie uzaleniona była od rysunku słowa poetyckiego i stanowiła cos w rodzajumuzycznej deklamacji czy recytacji, w której melodia nie miała własnego, autonomiczneg ooblicza.

Podobne prace

Do góry