Ocena brak
Ryby o kolczastych płetwach
Cierniki znane są przez niemal każde dziecko. Samiec w porze godowej ma czerwony brzuch. Niektóre gatunki cierników zamieszkują wody morskie albo słabo zasolone i są spokrewnione z pławikonikami i igliczniami. Pławikoniki, czyli koniki morskie, trzymają głowy pod kątem w stosunku do reszty ciała. Ich płetwy grzbietowe są przystosowane do pływania, a ogon jest narządem chwytnym, za pomocą którego zwierzę przytwierdza się do plech glonów. Samice pławikoników składają jaja do torby lęgowej samców, zwanej marsupium. Aż do momentu wyklucia się potomstwa samce opiekują się ikrą i pomagają młodym wydostać się z torby, ocierając się o skały lub silnie kurcząc mięśnie ciała.
Przedstawiciele rzędu okoniokształtnych występują na całym świecie. Najbardziej typowym gatunkiem jest występujący powszechnie okoń. W rzędzie tym znajdują się także takie ryby jak sandacze, jazgarze i czopy. Wiele gatunków ryb okoniokształtnych to drapieżniki. Tropikalny Strzelczyk pryskacz strzela kroplami wody w kierunku owadów, które trafione spadają do wody i wtedy są przez niego chwytane. Niektóre gatunki, na przykład tuńczyki i żaglice, potrafią bardzo szybko pływać i wyskakiwać nad wody. Tak jak makrele, tuńczyki mają bardzo duże znaczenie gospodarcze. Ryby te wykształciły mechanizmy fizjologiczne w swoim krwiobiegu, dzięki którym mogą występować również w zimnych wodach północnych.
Wśród ryb koralowych jest bardzo wiele gatunków kolorowo ubarwionych. Przebywają one wśród czułków ukwiałów. Na czułkach ukwiałów znajdują się parzydełka, za pomocą których zwierzęta te paraliżują swoje ofiary. Jednakże ryby koralowe są bezpieczne, gdyż w śluzie okrywającym ich skórę nie ma białek, które pobudzają parzydełka ukwiała do działania.
Płastugi na początku swego życia mają taki kształt ciała jak pozostałe ryby, jednak przechodząc po okresie larwalnym do dennego trybu życia, stają się grzbietobrzusznie spłaszczone. Przystosowują się w ten sposób do życia na piaszczystym lub mulistym dnie. Do połowy zakopane, nie mogłyby dobrze widzieć, więc ich czaszka jest niesymetryczna, a oczy przesunięte na jedną stronę ciała - tę zwróconą do góry. Większość gatunków leży na dnie na lewej połowie ciała, więc Ich oczy znajdują się z prawej strony. Wyjątkiem są fladry, które mają oczy z lewej strony ciała.