Ocena brak

Ryby dwudyszne

Autor /Amiga Dodano /31.01.2012

Ryby dwudyszne wykazują cechy budowy, które łączą je z płazami. Kiedyś występowały one na całej Ziemi, ale obecnie jest ich zaledwie sześć gatunków, które żyją wyłącz­nie w wodach słodkich. Spotyka sieje w Amazon­ce, niektórych rzekach zachodniej i środkowej Afryki oraz w kilku rzekach Australii. Rzeki, które zamieszkują te ryby, często w lecie wysychają, ale ryby płucodyszne przystosowały się do takich warunków życia. Gdy znika woda, zagrzebują się w chłodnym dennym mule. Afrykańskie gatunki płucodysznych tworzą pod stwardniałą powierzch­nią mułu kokon i przechodzą w stan snu letniego, zwanego estywacją, w którym mogą trwać mie­siącami lub nawet latarni.
Nazwa ryb płucodysznych bierze się stąd, że posiadają płuca podobne do płuc kręgowców lą­dowych. Rzeki Burnett i St. Mary w Queensland nigdy całkowicie nie wysychają, ale stają się ubo­gie w tlen wskutek następowania procesów gnil­nych. Zwykłe ryby w takich warunkach zginęły­by, gdyż ich skrzela nie działałyby efektywnie, ale australijskie ryby płucodyszne podpływają od czasu do czasu pod powierzchnię i połykając powietrze, wtłaczają je do płuc.
Australijskie słodkowodne rogozęby oprócz skrzeli posiadają płuca powstałe z pęcherza pławnego, za pomocą których oddychają tlenem z po­wietrza, gdy zachodzi taka potrzeba. Posiadają także twarde łuski i umięśnione nasady płetw, tak jak ryby trzonopłetwe. Swoich płetw używają do wiosłowania, kiedy polują na małe bezkręgowce.

Podobne prace

Do góry