Ocena brak

Rybitwa białowąsa

Autor /Natan Dodano /26.01.2012

Wygląd: W szacie godowej ma białe policzki i szyję, kontrastowo odcinające się od czarnego wierzchu głowy, Brzuch ciemny, spód skrzydeł jasny, dziób czerwony. W szacie spoczynkowej trudno ją odróżnić od innych rybitw: czoło ma białe, kark ciemnoszary, spód biały, dziób czarny. Długość ciała ok. 25 cm, rozpiętość skrzydeł do 70 cm.  

Środowisko: W okresie lęgowym zamieszkuje bagna z otwartymi, stojącymi wodami pokrytymi łanami pływających liści. W Europie stała się ptakiem rzadkim z powodu zniszczenia jej środowiska.

Lęgi: Czasami gnieździ się pojedynczo, zwykle jednak w małych koloniach liczących kilka tuzinów par; na południu Rosji kolonie są większe (ponad 100 par). Gniazdo budowane jest między pływającymi liśćmi na powierzchni wody, często na liściach lilii wodnych. Jest to stosik z łodyg i liści roślin wodnych, które ptaki w locie wyławiają z wody, a następnie w locie trzepoczącym upuszczają na miejsce budowy. Gniazda mogą budować dopiero wtedy, gdy liście pływających roślin wodnych całkowicie się rozwiną; stąd tak późny okres lęgu: zwykle w drugiej połowie czerwca i w lipcu. Parzenie odbywa się na gnieździe. Wysiadują oboje rodzice, często się przy tym zmieniając. Wzniesieniu 3 lub 2 jaja długości 35 mm, wysiadywane przez 19 dni. Młode po 3 tygodniach są już lotne.

Pożywienie: Głównie owady zbierane w locie z traw lub z wody, oprócz tego robaki, małe rybki, młode żaby, kijanki i skorupiaki.

Podobne prace

Do góry