Ocena brak

Rumianek

Autor /Zenobiusz55 Dodano /25.01.2012

Rumianek pochodzi prawdopodobnie z południowo-wschodniej Europy. Dziko występuje prawie na całej półkuli północnej, skąd zawleczony został do Ameryki Północnej i Australii. W Polsce znaleźć go można na łąkach, przydrożach, ścierniskach, nieużytkach i polach uprawnych, jako chwast, szczególnie tam, gdzie kiedyś był uprawiany. Rumianek, zioło wieloletnie, jest rośliną płożącą, mającą paprotkowate liście, wydzielające po roztarciu zapach jabłek. Rośnie w koloniach tworzących gęste i zbite dywany, dlatego też często sadzi się go zamiast trawnika. Równie ładnie wygląda w ziołowych ogródkach lub sadzawkach. Powszechnie znane są właściwości lecznicze tego zioła. Jego białe kwiaty wyrastają w połowie lata na długich, wysmukłych łodyżkach, chociaż pewne odmiany, hodowane na trawniki, nie kwitną wcale. 

Inne polskie nazwy: rumianek: pospolity, lekarski, apteczny, pachnący, prawdziwy, drobny, polny, zwyczajny a także kamelka, a dawniej - macierza, maruna, rumen i rumień.

Hodowany w doniczce, jako przyprawa kuchenna, rozwija się w ciepłej temperaturze przez cały rok. Na zewnątrz może przetrwać zimowe mrozy, jak i letnie upały.

Aby wychodować piękną roślinę, należy ustawić ją w pełnym świetle słonecznym, przy oknie wychodzącym na południe.

Ziemia w donicy powinna być wilgotna, ale nie przesycona wodą. Nie wolno dopuścić do jej wyschnięcia między podlewaniami.

Najlepsza jest wilgotność umiarkowana. Można ją utrzymywać dzięki regularnemu skrapianiu rośliny wodą.

Do nawożenia stosować nawozy płynne. Nawozić co dwa tygodnie, od wiosny do wczesnej jesieni.

Przesadzać jesienią i wiosną, używając kompostu sporządzonego na bazie torfu i tylko wtedy, gdy korzenie nie mieszczą się w donicy.

Jeśli posadzimy zioło rumianku w pobliżu chorych roślin, zadziała ono na nie jak lekarstwo i poprawi ich wygląd.

RECEPTY I PORADY

Właściwości i zastosowanie. Rumianek posiada działanie przeciwzapalne, rozkurczowe, przeciwbakteryjne, regulujące trawienie, wiatropędne, moczopędne, przeciwalergiczne i przeciwbólowe. Stosowany bywa do wewnątrz w dolegliwościach żołądkowych, wątrobowych, kobiecych, alergicznych, zewnętrznie - w postaci obmywań, okładów i kompresów - przy ropniach, czyrakach, trudno gojących się ranach, oparzeniach promieniami słonecznymi i Roentgena, a w postaci lewatyw na robaki u dzieci.Jest wykorzystywany w produkcji leków ziołowych, takich jak: :Cholagoga", "Normogran", "Normosan", "Pyrasan", "Vagosan", "Azulan" i "Chamofix". Często jest też stosowany w homeopatii. 

W warunkach domowych rumianek ma szczególnie szerokie zastosowanie, jako doskonały środek dla małych dzieci, zwłaszcza niemowląt i osób starszych. Za pomocą naparu likwiduje się wzdęcia, wywołane zaburzeniami żołądkowymi. Dobry jest również w dolegliwościach dróg żółciowych i trawiennych na tle nerwicowym. Naparów takich używa się przy hemoroidach, świądzie sromu w postaci nasiadówek lub przymoczków, irygacji przy upływach oraz do przemywania skóry i oczu. Stosowane są także do inhalacji w stanach zapalnych gardła i tchawicy. 

Napar sporządza się z 1 łyżki kwiatów zalanych szklanką wrzątku, parząc (najlepiej w termosie) przez 15 minut. Potem cedzi się go i pije 3 razy dziennie po 1/2 szklanki lub używa do innych wyżej wymienionych celów leczniczych lub profilaktycznie. 

W naszej kuchni. W wielu krajach zachodniej Europy napary rumianku pija się zamiast herbaty. Olejek eteryczny otrzymywany z kwiatu rumianku wykorzystuje się do produkcji likierów. 

Susz z liści i kwiatów możesz użyć do wykonania zapachowych poduszeczek, wypełnionych ziołami.

Podobne prace

Do góry