Ocena brak

Ruellia

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Między grudniem a lutym Ruellia colorata, będąc w swoim najlepszym okresie, jest przepiękną, kwitnącą rośliną, jedną z tych, które w zimie cieszą nas przepięknymi barwami. Inne jej gatunki nie mogą równać się barwie kwiatów R.colorata. Połączenie szkarłatu i pomarańczu dobrze kontrastuje z głęboką zielenią jej liści. Ta bylina, która pochodzi z tropikalnych regionów Brazylii, potrzebuje wysokiego poziomu wilgotności, by móc przetrwać przez dłuższy czas w domowych warunkach. Dlatego też tylko doświadczeni ogrodnicy lub posiadacze ciepłych i wilgotnych szklarni mogą spróbować przechowywać tę roślinę z sezonu na sezon.

Tropikalna ruelia potrzebuje do dobrego rozwoju wysokich temperatur. W okresie wzrostu minimalna powinna wynosić 13°C. Najlepsze jest jednak 20°C i więcej. Trzeba też zapewnić ruelii odpowiedni poziom wilgotności. Aby wprowadzić roślinę w stan zimowego spoczynku, trzymamy ją przez około cztery tygodnie w chłodnym miejscu.

W domu, w środku zimy, potrzebuje dużo jasnego światła. Gdy trzymamy ją przez cały rok, trzeba jej zapewnić jasne, ale niebezpośrednie światło.

Podlewamy ruelię obficie letnią wodą. Przed kolejnym nawodnieniem powierzchnia kompostu powinna zacząć wysychać. Nie wolno dopuścić do przesuszenia korzeni w czasie kwitnienia rośliny. Trzymane przez dłuższy czas okazy po przekwitnięciu powinny przejść w okres spoczynku. W tym czasie ograniczamy ilość wody.

Potrzebuje wysokiego poziomu wilgotności. Nie zraszamy kwiatów, ale podnosimy wilgotność powietrza wokół rośliny przez ustawienie doniczki na podstawce z granulatem ogrodniczym.

Nawozimy od wyjścia ze stanu spoczynku do pojawiania się kwiatów, raz na dwa tygodnie, uniwersalną odżywką. Gdy uprawiamy ruelię przez krótki czas, nawożenie jest zbędne.

Ten gatunek uprawiamy w łatwo przepuszczalnym kompoście na bazie gliny. W razie potrzeby roślinę przesadzamy po zakończeniu okresu spoczynku. W tym samym czasie usuwamy przerośnięte łodygi i wiotkie pędy.

Ponieważ młode okazy łatwiej zakwitają, starsze zastępujemy nowymi po dwóch sezonach. Latem można pobrać sadzonki z pędów.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wiotkie pędy Zbyt mała ilość światła zimą powoduje przyrost wiotkich pędów. 

Mączlik Preferowane przez tą roślinę warunki uprawy mogą sprzyjać rozwojowi mączlika. Szkodniki likwidujemy odpowiednim insektycydem.

Do góry