Ocena brak

Ruchy plemników

Autor /liza Dodano /12.01.2012

Spcrmatyda w końcu swego rozwoju a przez jakiś czas również i plemnik zanurzone są w protoplazmie odżywiającej ją komórki Sertoliego; następnie dopiero plemnik przedostaje się do światła cewki krętej, później do cewki prostej, stąd do sieci jądra i do najądrza. W najądrzu plemniki pozostają przez czas dłuższy i dojrzewają. Dalszą drogę odbywają w czasie wytrysku nasienia, w końcowej więc fazie stosunku płciowego. Plemniki przebywające w cewkach nasiennych jądra i w najądrzu nie są jeszcze zdolne do ruchu. Zdolność tę uzyskują dopiero po zetknięciu się z plazmą spermy. Szybkość tego ruchu wynosi około 60 ji. na sekundę, mniej więcej więc tyle ile mierzy długość samego plemnika. Odległość od ujścia macicy do bańki jajowodu wynosi około 15 cm.

Ruchliwość plemnika nie jest oznaką jego zdolności zapładniającej ponieważ zależy od aparatu ruchowego, tak że i plemniki pozbawione główki mogą wykonywać ruchy. Również plemniki, w których istota dziedziczna w chromatynie główki została uszkodzona przez promienie radu czy Roentgena są ruchliwe, mogą wnikać do komórki jajowej i pobudzać ją do rozwoju, choć jądra obu komórek nic łączą się z sobą. W ten sposób uzyskano larwy żab z haploidalną liczbą chromosomów.

Na ruchliwość plemników wpływa również środowisko. Pochwa, błona śluzowa której daje reakcję kwaśną, stwarza warunki niekorzystne dla ruchów plemników i plemniki w niej zamierają. W zasadowym środowisku macicy natomiast wykazują one dużą odporność i przez długi czas są ruchliwe; zachowują tu one swą ruchliwość jeszcze w 5 do 7 dni po spółkowaniu; w jajowodach plemniki są jakoby ruchliwe 2 do 3 tygodni. Xic to jednak nie mówi o ich zdolności zapładniającej, która zanika w ciągu -J—dni. Dzięki swym ruchom plemniki przedostają się z pochwy przez macicę do jajowodu, by w jego dalszej części, w bańce jajowodu zetknąć się ewentualnie z komórką jajową i zapłodnić ją. Plemniki wydzielają tu szereg substancji; przede wszystkim lzvv. androgamony ułatwiające im wnikanie do komórki jajowej i inicjujące proces zapłodnienia; poza tym hyaluronidazę, która rozluźnia komórki pęcherzykowe otaczające komórkę jajową.

Podobne prace

Do góry