Ocena brak

Rozwój żuchwy

Autor /julka Dodano /03.01.2012

Żuchwa zaczyna kostnieć przed wszystkimi innymi kośćmi ustroju z wyjątkiem obojczyka. Większa część kości powstaje jako kość łącznotkankowa na bocznej stronie chrząstki brzusznej pierwszego łuku skrzelowego. Powstaje ona z jednego punktu kostnienia dla każdej połowy żuchwy, który występuje w szóstym — siódmym tygodniu życia płodowego i z którego rozwija się główna część trzonu i gałęzi. Poza tym nieco  później w kilku miejscach w tkance łącznej powstają punkty chrzęstne niezależnie od chrząstki brzusznej pierwszego łuku skrzelowego, które przemieniają się w kość. Punkty takie powstają: 1) na szczycie wyrostka dziobiastego i 2) kłykciowego, 3) w kącie żuchwy. 4) na przednich końcach obu połów żuchwy i wreszcie 5) na łuku zębodołowym. Wszystkie te dodatkowe punkty zlewają się wkrótce z główną kością.

W tkance łącznej między obiema połowami żuchwy występują na krótko przed urodzeniem jedna kosteczka lub parę małych kosteczek (ossicula mentalia), które wkrótce po urodzeniu zrastają się z żuchwą; biorą one udział w wytwarzaniu bródki (p. dalej). U noworodka żuchwa składa się jeszcze z dwóch połów, złączonych włóknistym spojeniem, które u człowieka, podobnie jak u wyższych Naczelnych, kostnieją w 1 roku życia.

Po urodzeniu obie połowy łączą się w spojeniu żuchwy; proces zrastania postępując od dołu ku górze zakończony jest w 1 roku życia, choć ślady tego połączenia zachowują się i w późniejszym wieku. Trzon wydłuża się specjalnie silnie w części tylnej, do tyłu od otworu bródkowego, stwarzając dogodne warunki przestrzenne dla trzech dodatkowych zębów rozwijających się w tej części żuchwy. Wraz z częścią zębodołową wyrasta wysokość trzonu, w której przecież muszą się zmieścić wydłużające się korzenie zębów. Po wystąpieniu uzębienia stałego kanał żuchwy znajduje się tuż nad kresą żuchwowo-gny-kową, a otwór bródkowy przesuwa się do przodu, osiągając swe ostateczne położenie na poziomie drugiego zęba przedtrzonowego. Kąt żuchwy staje się mniej rozwarty; w wieku lat 4 wynosi on ok. 140°.

U dorosłego część zębodołowa i podstawa żuchwy są mniej więcej tej samej wysokości. Otwór bródkowy wędruje ku górze i leży teraz w środku wysokości trzonu. Kanał żuchwy biegnie mniej więcej równolegle do kresy żuchwowo-gnykowej. Gałąź żuchwy w stosunku do trzonu przybiera położenie bardziej pionowe, kąt zmniejsza się i wynosi 120—130°.

Podobne prace

Do góry