Ocena brak

ROZWÓJ WĄTROBY

Autor /kaylen Dodano /10.01.2012

Wątroba zawiązuje się w końcu i-miesiąca życia zarodka. W tym czasie entoderma wyściełająca zawiązek dwunastnicy wpukla się w krezkę brzuszną w postaci tzw. zatoki wątrobnej. Krezka ta w tym miejscu rozrasta się w poprzek i tworzy tuż poniżej serca tzw. przegrodę poprzeczną (septum transversum). W jej mezenchymie powstają ogniska tkanki krwiotwórczej oraz sieć naczyń żylnych prowadzących krew ze ścian pęcherzyka żółtkowego ku sercu, bocznie zaś od nich biegną żyły pępkowe prowadzące krew z łożyska. W mezenchymę znajdującą się w oczkach tej sieci naczyniowej wrastają teraz ze ściany kranialnego odcinka zatoki wątrobnej pasma jej nabłonka entodermal-nego i wśród sieci naczyniowej tworzą sieć własną, zbudowaną z nabłonkowych beleczek wątrobnych. W beleczkach wkrótce pojawi się szczelinowate światło; część beleczek przekształca się następnie w cewki gruczołowe, część w przewody wyprowadzające, późniejsze przewody żółciowe. Przewody te w pobliżu ujścia do zatoki wątrobnej łączą się w przewód wątrobny.

Równocześnie z pojawieniem się beleczek wątrobnych, z dolnej części zatoki wątrobnej wyrasta pasmo nabłonkowe, rozszerzające się kolbkowato na końcu; zyskuje ono następnie światło i przekształca się w przewód pęcherzykowy i pęcherzyk żółciowy. Później rynienka zatoki wątrobnej wyrasta w przewód żółciowy wspólny, który łącząc się z przewodem trzustkowym uchodzi do dwunastnicy.

Wątroba zarodka rozrasta się szybko i wkrótce wypełnia sobą dużą część jamy brzusznej. Początkowo rozrasta się ona symetrycznie, później jednak lewy płat wątroby rozwija się słabiej, a nawet pewne jego części ulegają zanikowi.

Mezenchyma przegrody poprzecznej otacza wątrobę tworząc na jej powierzchni zawiązek torebki łącznotkankowej (capsula Glissoni), ponadto tkanka łączna torebki wnika w głąb gruczołu dzieląc go na zraziki. Zraziki pierwotne ulegają później znacznym zmianom i dopiero w końcu okresu płodowego wytwarza się ich budowa ostateczna.

W mezenchymie przegrody poprzecznej, w jej części kranialnej rozwija się przepona brzuszna. Od wątroby oddzielają ją dwa uchyłki otrzewnej jamy brzusznej wrastające w przegrodę po obu stronach linii pośrodkowej od dołu ku górze.

Wątroba już w bardzo wczesnym okresie swego rozwoju pełni funkcje narządu krwiotwórczego; czynność ta wygasa dopiero pod koniec życia płodowego; w przypadkach patologicznych może być wznowiona u osobnika dorosłego. Od 3 miesiąca wątroba zarodkowa bierze udział w węglowodanowej przemianie materii przez gromadzenie w swych komórkach glikogcnu, a od 5 — zaczyna wydzielać żółć.

Podobne prace

Do góry