Ocena brak

ROZWÓJ TRZUSTKI

Autor /abibigail Dodano /10.01.2012

W pierwszym miesiącu rozwoju zarodka ludzkiego, prawie równocześnie z wątrobą i również z cntodermalnego nabłonka dwunastnicy, zawiązuje się trzustka. Powstaje ona z trzech zawiązków: jednego grzbietowego i dwóch zawiązków brzusznych, prawego i lewego, z których lewy wcześnie zanika. Na skutek zwrotów, jakich dokonuje dwunastnica, prawy zawiązek brzuszny zbliża się do grzbietowego i następnie zrasta się z nim. Równocześnie zawiązki te wydłużają się w dwa przewody, które następnie tworzą liczne odgałęzienia boczne. Później przewód zawiązka grzbietowego zespala się z przewodem zawiązka brzusznego i uchodzi do niego, zachowując swe pierwotne ujście do dwunastnicy lub też często tracąc je. W ten sposób kształtuje się główny przewód trzustkowy (ducius panereatieus s. Wir-sungij, mający wspólne ujście do dwunastnicy z przewodem żółciowym wspólnym na brodawce dwunastnicy większej. Odcinek przewodu grzbietowego, leżący między miejscem swego pierwotnego ujścia do dwunastnicy i połączeniem z przewodem zawiązka brzusznego, tworzy tzw. przewód trzustkowy dodatkowy (ductus panereatieus accessońus s. Santorini).

Z obu przewodów trzustkowych wyrastają przewody drugorzędne; rozgałęziają się one dalej i na swych końcach różnicują się jako odcinki wydzielnicze typu pęcherzykowego. podobnie jak ślinianki surowicze. Z mniejszych przewodów wyprowadzających wyrastają w 3 miesiącu lite pasma nabłonkowe, przekształcające się w tzw. wysepki Langerhansa, które funkcjonują jako gruczoły o wydzielaniu wewnętrznym; produkują one hormon zwany insuliną. Pod jego wpływem komórki wątrobne płodu zaczynają magazynować glikogen.

Zawiązki trzusiki leżą początkowo wewnątrzotrzewnowo, brzuszne w krezce brzusznej, grzbietowe w krezce grzbietowej. Po zrośnięciu się obu zawiązków w jeden narząd, krezka grzbietowa zrasta się z grzbietową ścianą jamy brzusznej, przy czym otrzewna zachowuje się tylko na wolnej powierzchni trzustki.

Podobne prace

Do góry