Ocena brak

Rozwój szkliwa

Autor /judy Dodano /06.01.2012

W skad za utworzeniem się pierwszej warstwy pierwotnej zębiny, również w 5 miesiącu, rozpoczyna się wytwarzanie szkliwa. Substancję tę produkują ameloblasty narządu szkliwnego. Każda komórka tego jednowarstwowego wysokiego nabłonka wysyła w kierunku swej błony podstawnej wypustkę, jej obwodowego końca porywszy, odkładają sie, sole wapniowe, na długość i wapmejąra wypustka przekształca się w długi pręcik zwany pryzmakiem szkliwnym. Przyrastające od zewnątrz nowe warstwy szkliwa wydłużają się , przesuwają ku podstawie korony zęba .Granice pomiędzy poszczególnymi warstwami znaczą warstewki słabiej zwapniałe zawierające więcej istoty kitowej i dające na przekroju zęba obraz tzw. linii Retziusa.

Szczególnie silnie występuje linia słabszego zwapnienia powstająca bezpośrednio po urodzeniu się dziecka, tzw. szkliwna linia noworodka jest ona, podobnie jak analogiczna linia w zębinie, śladem zaburzeń w przemianie mineralnej.

W miarę tworzenia się szkliwa leżąca nad nim miazga narządu szkliwnego zanika. Po zakończeniu procesu tworzenia się właściwego szkliwa ameloblasty, które utraciły tymczasem swe wałcczkowate kształty, wytwarzają na powierzchni szkliwa tzw. oszkli wie złożone: 1) z cienkiej zwapniałej błonki, błon ki Nasmytha, czyli wewnętrznej błonki oszkliwia i 2) z utworzonej później, w okresie wyrzynania się zęba, rogowej zewnętrznej błonki oszkliwia.

Podobne prace

Do góry