Ocena brak

Rozwój świadomości ideowej Kordiana

Autor /Czeslaw123 Dodano /06.05.2011

Utwór przedstawia historię dojrzewania i wizerunek psychologiczny bohatera tytułowego. Kordian jest ukazany jako piętnastoletni chłopiec. Jest wrażliwy, nie potrafi odnaleźć się w otaczającym świecie. W postawie Kordiana można odnaleźć oznaki tzw. „choroby wieku” charakteryzującej się poczucie bezsensu, nudy, pustki.

Sługa Kordiana Grzegorz opowiada mu trzy historie :pierwszą o Janku co szył psom buty, drugą o walkach napoleońskich w Egipcie których był uczestnikiem, trzecią o Kazimierzu, który będąc w rosyjskiej niewoli, w samobójczym porywie zabija tatarskiego pułkownika. Chłopiec interesuje się nimi tylko przez chwilę. Sytuacja Kordiana ulego pogorszeniu gdy nieszczęśliwie zakochuje się w Laurze.

Gdzie ludzie oddychają ja oddech utracam(...)

Jam bezsilny !”

Akt drugi przedstawi Kordiana podróżującego po Europie. Dojrzewanie Kordiana przedstawiają poszczególne fazy przyspieszonej konfrontacji młodzieńczych ideałów z rzeczywistością. W Anglii przekonuje się o władzy pieniądza dzięki któremu można kupić sławę, szlachectwo ale nie szacunek ludzi. We Włoszech przekonuje się o nieistnieniu prawdziwej miłości Wioletta jest gotowa sprzedać swe uczucia za złoto.

W czasie audiencji u papieża w Rzymie przekonuje się, że los Polaków jest Ojcu Świętemu całkowicie obojętny, że w świecie wielkiej polityki papież stanie po stronie silniejszego. Ta scena odnosi się do bulli papieskiej z 9.06.1832 r. która potępia powstańczy zryw Polaków.

Uczucia po światowych upadały drogach

Gorzkie pocałowania kobiety kupiłem

Wiara dziecinna padła na papieskich progach”

Podróż kończy się na szczycie Mont Blanc, gdzie dokonuje się ostateczna przemiana w bohaterze i odkrycie celu życia. HasłoPolska winkelriedem narodów” nawiązuje do legendarnego bohatera szwajcarskiego który walcząc przeciw Austriakom skierował na siebie włócznie robiąc w ten sposób wyrwę w szeregach nieprzyjaciela. Ostatni akt przedstawi Kordiana jako spiskowca.

W czasie narady nie udaje mu się przekonać nikogo na swoją stronę. Postanawia samotnie dokonać zamachu na cara. Na drodze do sypialni cara stają mu Strach i Imaginacja. Przegrywa ze słabością, z własną niedojrzałością polityczną. Dostaje się do niewoli, w której dowodzi swej dzielności skacząc konno przez piramidę bagnetów. Bohater ma być rozstrzelany, ale przed egzekucją akcja się urywa. Kordian jest postacią dynamiczną zmieniającą się w trakcie trwania akcji. Jest niewątpliwie bohaterem romantycznym.

W pierwszej fazie utworu działa samotnie motywowany wielkimi uczuciami i rozgoryczony nieszczęśliwą miłością. W drugiej fazie utworu wysokie uczucia pozostają, Kordian odnajduje jednak cel w życiu, postanawia poświęcić swe życie dla ojczyzny. Działania te nie przynoszą rezultatu, Kordian w pewien sposób kompromituje model romantycznego bohatera, jaki sam stworzył. O klęsce decyduje niedojrzałość polityczna, bowiem Kordian do samego końca pozostaje postacią piękną i czystą, kierującą się w swym działaniu szlachetnymi pobudkami.

Podobne prace

Do góry