Ocena brak

Rozwój jamy nosowej

Autor /sara Dodano /06.01.2012

Dołki węchowe przedłużają się w ślepo kończące się przewody węchowe, które sięgają wkrótce do sklepienia pierwotnej jamy ustnej; tylko cienka błona nabłonkowa, tzw. błona policzkowo-nosowa (membrana bucconasalis s. palatonasalis), oddziela te pierwotne jamy nosowe od pierwotnej jamy ustnej; przegroda ta przerywa się w 7 tygodniu, w związku z czym oba przewody węchowe łączą się z jamą ustną pierwotnymi nozdrzami tylnymi. W ten sposób powstają pierwotne jamy nosowe, które mają dwa otwory tylne (pierwotne nozdrza tylne) i dwa otwory przednie (nozdrza przednie). Wraz z rozwojem podniebienia znaczna część pierwotnej jamy ustnej łączy się z pierwotnymi jamami nosowymi, tworząc ostateczną jamę nosową. Jej część powstała z przewodów węchowych wytwarza tzw. przedsionek (vestibulum nasi) i głównie okolicę węchową jamy nosowej (regio olfactoria), część powstała z pierwotnej jamy ustnej - pozostałą część jamy nosowej, tzw. okolicę oddechową (regio respiratoria).

Odcinek powstały z pierwotnej jamy ustnej dzieli przegroda nosowa (sepłum nasi), wyrastająca ku dołowi ze sklepienia pierwotnej jamy ustnej do podniebienia, na połowę prawą i lewą.

Ściany jamy nosoWej są pierwotnie gładkie. Później z bocznych ścian wpuklają się fałdy zwane małżowinami, które choć zwężają światło, równocześnie jednak bardzo znacznie powiększają powierzchnię jamy nosowej. W odwrotnym kierunku niż małżowiny powstają zatoki przy nosowe, wypustki błony śluzowej, które od jamy nosowej wrastają w otaczające kości.

Podobne prace

Do góry