Ocena brak

ROZWÓJ DZIECKA W CZASIE CIĄŻY - Piąty miesiąc ciąży

Autor /Gerard Dodano /13.09.2011

Dziecko mierzy około 30 cm i waży 40 dkg. W jego rozwoju fizycznym można odnotować ciekawe zjawiska, np. porost włosów, brwi i rzęs, pojawienie się paznokci, słyszalne stetoskopem tony serca. Dziecko prowadzi bardzo czynne życie, ale stopniowo jego aktywność staje się regularna i zmienia się cyklicznie (fazy czuwania i snu), a na jej indywidualne cechy ma wpływ odziedziczony temperament oraz tryb życia i aktywność matki.

Matka może już stwierdzić, że dziecko śpi, ma czkawkę, kopie, obraca się, przeciąga się po śnie lub energicznie szuka wygodnej dla siebie pozycji. Może też stymulować jego ruchy przez pocieranie lub stukanie w powłoki brzuszne. Dziecko nadal ćwiczy sprawności życiowe, które będą mu potrzebne po opuszczeniu łona matki, np., od 17 tygodnia terenje ssanie. Intensywność połykania wód płodowych zależy nie tylko od uczucia głodu, lecz również od ich smaku(: nieprzyjemny smak, np. słony, kwaśny lub gorzki, hamuje połykanie) oraz od samopoczucia dziecka Im słodsze wody, tym dziecko wolniej je połyka, dokładniej smakując, a jego serce bije szybciej.

Dziecko reaguje też na nagłą wibrację i silne dźwięki, na zmiany temperatury oraz oświetlenia wnętrza macicy, przyśpieszeniem akcji serca, zmianą pozycją ciała oraz zwiększeniem ruchliwości.

Podobne prace

Do góry