Ocena brak

Rozwar wielkokwiatowy

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Ta piękna roślina pochodząca ze wschodniej Azji ma ciekawą cechę - jej kwiaty przed otworzeniem są wypełnione powietrzem i wyglądają jak nadmuchane balony. Są one otwarte, kielichowate i przypominają kwiaty blisko spokrewnionego dzwonka. Obie te rośliny należą do rodziny dzwonkowatych. Istnieje kilka różnych odmian hodowlanych rozwaru, o kwiatach niebieskich i białych, w różnych wysokościach. Odmiany rabatowe dorastają do 60 cm. Odmiany karłowate nadają się do pojemników i doniczek. Godny uwagi jest P.g.'Baby Blue', mający tylko 15-20 cm oraz P.g. var.mariesii, o wysokości około 25 cm.

Rozwar można uzyskać z nasion wysianych wiosną, jednak roślina czasem potrzebuje nawet rok, by osiągnąć zdolność kwitnienia. Można również kupować dojrzałe okazy do natychmiastowego wykorzystania.

Ta bylina jest w pełni odporna na mróz. Lepiej znosi zimę w otwartym ogrodzie niż w doniczkach lub koszach. Okazy pokojowe powinny stać w chłodzie, co przedłuży okres kwitnienia. Nasiona wysiewamy wiosną na powierzchni podłoża i zapewniamy im około 21°C. Siewki są delikatne i należy obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie.

Na dworze uprawiamy w pełnym słońcu, zaś w domu zapewniamy jasne światło, osłaniając przed bezpośrednim słońcem.

Podlewamy rozwar wielkokwiatowy obficie, gdy tylko powierzchnia podłoża zacznie wysychać. W zimie natomiast podlewamy roślinę oszczędniej.

Platycodon grandiflorus nie wymaga zwiększonej wilgotności otoczenia. Gęsto rosnące pędy zaczną gnić, gdy zgromadzi się na nich zbyt wiele wilgoci.

W okresie wzrostu należy zasilać rozwar wielkokwiatowy co dwa tygodnie standaryzowanym nawozem dla roślin doniczkowych.

Przesadzamy tylko w razie konieczności, gdyż rozwar jest bardzo delikatny. Przesadzamy go w okresie spoczynku, zimą, do ziemi gliniastej. Inne rośliny, które zapewnią letnie barwy, można ostrożnie dodać później.

Karłowate okazy z pąkami kwiatowymi można kupić od czerwca do października i sadzić w skrzynkach okiennych. Polecamy połączenie korłowatego rozwaru z płożącą lobelią i porcelanką (Nemophila), by powstała śliczna letnia kompozycja z bieli i błękitu, z dodatkiem kilku zielistek Sternberga, które dodatkowo podwyższą grupę.

GDY ZAUWAŻYSZ

Zbyt dużo ciepła w domu ograniczy trwałość kwiatów. 

Mszyce mogą atakować rośliny na dworze. Stosujemy odpowiedni insektycyd, gdy tylko zauważymy szkodnika.

Podobne prace

Do góry