Ocena brak

Rozpad systemu komunistycznego i jego skutki międzynarodowe

Autor /EmilxD Dodano /05.01.2012

Jesienią 1989 lawinowy proces rozpadu systemu komunistycznego. 4.X Węgry otworzyły granicę z Austrią dla uchodźców z NRD. Po manifestacjach w NRD 9.IX.89r ogłoszono otwarcie granicy z Berlinem Zachodnim. Rozpoczął się proces jednoczenia Niemiec. W Bułgarii rozpad upadek reżimu, potem aksamitna rewolucja w Czechosłowacji.

Proces ten wszędzie okazał się dłuższy i bardziej kosztowny niż zakładano, zmniejszenie produkcji i obrotów gospodarczych, związane z załamaniem rynku ZSRR i wojną w Zatoce Perskiej, wzrost bezrobocia, spadek stopy życiowej masowe uwłaszczenie komunistycznej nomenklatury w krajach postkomunistycznych ugrupowania postkomunistyczne skutecznie oddziaływały i przetrwały proces transformacji zmieniając zazwyczaj linię ideologiczną, polityka zagraniczna zaczęła się orientować na zachód. Czechosłowacja i Węgry budowały stosunki z Niemcami, Polska z USA, Rumunia budowała dobre stosunki z Francją.

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej uzyskały większą suwerenność, unormowanie życia społecznego odrodzenie nacjonalizmu do secesji Słowacji z Republiki (początkowo poszerzenie autonomii, a w 1993 secesja), w większości krajów regionu odrodziły się konflikty gospodarczo - polityczne i narodowościowe. 3.X.90r. zjednoczenie Niemiec.

Podobne prace

Do góry