Ocena brak

Rozchodnik Siebolda

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Ładny rozchodnik Siebolda jest zielna byliną, obumierającą po przekwitnięciu w październiku. Choć jest rośliną wieloletnią, na obszarach o ostrzejszym klimacie traktuje się go jako jednoroczną i wrażliwą na mróz. Smukłe łodygi mają czerwony odcień i wyrastają z dość mięsistego kłącza. Dodatkowym atutem rośliny jest masa różowych kwiatów, które pojawiają się jesienią. Może rosnąć w donicach, skrzynkach okiennych i wiszących koszach.

Wraz z nadejściem chłodów łodygi mogą nabrać ciemniejszej barwy. Przy temperaturze poniżej O°C chronimy nasadę rośliny poprzez okrycie mulczem. Rozchodnik preferuje chłód (do 20°C), więc doniczkę z nim należy ustawić w miejscu, gdzie nie grozi jej przegrzanie.

Wymaga pełnego słońca lub lekkiego cienia. Wzory na liściach zbledną, jeśli światło będzie za silne.

Ten zrzucający liście rozchodnik w zimie powinien mieć sucho. Stosujemy łatwo przepuszczalną ziemię, by rośliny uprawiane na zewnątrz domu przeżyły. Latem podlewamy obficie, gdy powierzchnia podłoża wyschnie.

Mięsisty rozchodnik nie potrzebuje zwiększonej wilgotności.

W lecie nawozimy ukorzenione okazy, co miesiąc, stosując nawóz uniwersalny. Nadmiar azotu upośledza przebarwienia liści. W pierwszym roku od przesadzenia nie dożywiamy.

Używamy łatwo przepuszczalnej ziemi (dodatek do 1/4 objętości piasku ogrodniczego poprawi drenaż). Po 4-5 latach rozmnażamy i na nowo obsadzamy pojemnik młodymi okazami, wyrzucając stary rozchodnik.

Jako roślina zielna, rozchodnik w zimie wygląda nieciekawie i najlepiej traktować go jak roślinę roczną. Zimujemy przesadzając późną jesienią. Trzymamy go w osłoniętym miejscu, w chłodzie i niemal bez podlewania.

GDY ZAUWAŻYSZ

Gnicie Niewiele szkodników czy chorób atakuje tę roślinę. Liście mogą stracić barwy w silnym świetle, ale najczęstszą przyczyną jej śmierci jest gnicie. W zimie należy co jakiś czas kontrolować okazy okryte mulczem i wyrzucać gnijące części. Wokół nasady rośliny podsypujemy drobny żwir, by uchronić ją przed nadmiarem wilgoci.

Podobne prace

Do góry