Ocena brak

Rozchodnik purpurowy

Autor /Gabriel7474 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Zioło wieloletnie, bardzo okazale, do 60 cm wysokości, z korzeniem w kształcie buraka i skrętoległymi liśćmi. Pęd prosto wzniesiony, nie rozgałęziony lub gałęzisty w górnej części. Liście płaskie, grubawe, lancetowate, na brzegu ząbkowane, w nasadzie zwężone, o długości 2-7 cm, żywo zielone. Kwiaty małe, gwiazdkowa-te, gęsto skupione w wiechowatych kwiatostanach. Pojedyncze kwiaty jaśniej lub ciemniej purpurowoczerwone, z 5 wąskimi, niezrośnię-tymi płatkami korony i 10 pręcikami. Działki kielicha małe, niepozorne, w nasadzie nieco skupione. Nie wykształca się jednolita zalążnia, jest podzielona na 5 owocolistków. Owocami są suche, pękające mieszki.  

Siedlisko: Suche i wilgotne, niezbyt cieniste, często kamieniste miejsca na brzegach cieków i na skraju lasów i zarośli.

Rozmieszczenie: Europa Środkowa do Skai dynawii, w obszarze śródziemnomorskim - tylko w najbardziej północnych częściach

Okres kwitnienia: Od lipca do września.

Zastosowanie: Młode, soczyste liście o smaku korzennym dodaje się do sałatek ziołowych Użyte same są zbyt ostre w smaku. Mnie nadają się na jarzynę gotowaną.

Uwagi ogólne: Podobny z wyglądu jest używany w ten sam sposób rozchodnik wielki (Sedum maximum), który wyróżnia się żółtawo zielonymi kwiatami i niebiesko oszronionymi liśćmi. Niekiedy bywa uprawiany, jednak w Europie Środkowej nie w każdym roku dochodzi do kwitnienia.

Nie kwitnących pędów tworzącego darnie rozchodnika ościstego (Sedum reflexum) z grubymi, małymi liśćmi kolczasto zakończonymi w kształcie igieł, złoto-żółtymi kwiatami i płatkami korony o wiele dłuższymi, niż kielich - używa się jako sałatek albo dodatku do zup ziołowych. Występuje w Europie Środkowej i Północnej na siedliskach suchych i żwirowatych.

Podobne prace

Do góry