Ocena brak

Rozchodnik ościsty

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Jest to wiecznie zielona długowieczna roślina z rodzaju gruboszowatych, całkowicie odporna na mróz i dość szybko rozrastająca się w ogrodzie. Jej łodyżki wypuszczają korzenie w miejscach, do których dotrą, rozpościerając mięsiste, kolczaste listki na całej powierzchni kompostu. Rozchodnik ościsty wydaje też latem płaskie, jasnożółte kwiaty. Chłodna pogoda powoduje zmianę koloru jego liści z niebiesko-zielonego na purpurowo-zielony.

Toleruje niskie temperatury dochodzące do -15°C. Nie nadaje się do hodowli w domu

Lubi pełne nasłonecznienie, a także bezpośrednie słońce latem, gdyż jego mięsiste liście dobrze znoszą okresy suszy.

W zimie podlewamy tę roślinę tylko niewielką ilością wody, żeby zapobiec pomarszczeniu się liści. Natomiast latem podlewamy obficie, kiedy powierzchnia kompostu w doniczce całkowicie wyschnie.

Ma mięsiste liście i nie wymaga dodatkowej wilgotności. Może tolerować jednak niewielką jej ilość.

Rozchodnik ościsty nie powinien być w ogóle nawożony.

Jeśli to konieczne, przesadzamy co drugą wiosnę. Rośliny płożące trudno jest przesadzać bez uszkodzenia ich gałązek i liści. Używamy kompostu na bazie gliny z dodatkiem 1/4 piasku dla polepszenia drenażu.

Nowe okazy sadzimy z ukorzenionych łodyg oddzielonych od rośliny podczas przesadzania.

GDY ZAUWAŻYSZ

Usychanie Roślina ta nie przysparza wielu problemów, może się jednak zdarzyć, że zacznie zamierać w centralnej części po okresie pobytu w tym samym kwietniku. Musimy wówczs usunąć z kwietnika wszystkie stare korzenie, łodygi i kompost, wsadzając na ich miejsce świeżo ukorzenione rośliny.

Podobne prace

Do góry