Ocena brak

Rozchodnik okazały

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

Latem mięsiste, niebieskozielone, woskowe liście rozchodnika okazałego stanowią doskonałe stonowane tło dla wcześniej kwitnących bylin. Proste, grube i mocne łodygi rosną, nie rosgałęziając się, co nadaje roślinie strzelistość ładnie kontrastującą z bardziej kępiastym pokrojem innych roślin. Późnym latem (VIII-IX) na szczytach łodyg rozwijają się duże spłaszczone główki kwiatów. Ich bladozielona barwa jest początkowo identyczna z kolorem liści i łodyg. Później zmienia się stopniowo, osiągając ciemnoróżowy odcień. Tę piękną roślinę pochodzącą z północnych Chin i Japonii zdobią kwiaty we wszystkich możliwych odcieniach różu. Niewiele innych gatunków stanowi równie piękną ozdobę ogródka skalnego. Okazałe główki tej rośliny po zasuszeniu świetnie nadają się do kompozycji kwiatowych. Liście rozchodnika nie tracą uroku az do końca jesieni.

Warto wiedzieć

Roślina ta właściwie nie jest atakowana przez szkodniki. Podczas wilgotnej wiosny problemem mogą być ślimaki.

Nazbyt wilgotna gleba może spowodować rozwój zgnilizny korzeni. Starajmy się dodawać do ziemi dużo żwiru, by woda nie gromadziła się wokół korzeni rośliny.

Roślinę rozmnażamy przez podział kęp wiosną lub wczesnyą jesienią. Dzielenia wymagają głównie stare kępy. Przy sadzeniu pamiętajmy, że roślina szybko się rozrasta.

Podobne prace

Do góry