Ocena brak

Rozchodnik liniowaty

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Wiele gatunków rozchodnika jest lepiej znanych ogrodnikom jako rośliny górskie, sadzone w skalnych ogródkach. Jednakże znacznie więcej gatunków, które pochodzą z innych części świata i nie są odporne na zimno, tworzy szeroką grupę w rodzinie gruboszowatych. S.l.'Variegata' ma małe, wąskie liście na długich, wiotkich łodygach, które szybko rosną i tworzą gęste, płożące się kępy. Nadaje się do sadzenia w wiszących koszach, gdzie liście spadają kaskadowo w dół. Roślina ta jest bardzo łatwa w pielęgnacji i prawie odporna na mróz. Łatwo daje się rozmnażać z sadzonek pobieranych wiosną lub latem.

Rozchodnik toleruje w zimie temperatury do około 5°C, jeśli jest przesuszony. Jak większość roślin lubi dobrą wentylację, bez przeciągów.

Potrzebuje przez cały czas jasnego miejsca uprawy, ale w środku lata preferuje półcień. Odpowiada mu niemal każdy parapet okienny.

Wiosną i latem roślinę należy podlewać obficie, a przed każdym kolejnym nawadnianiem powierzchnia kompostu powinna przeschnąć. Jesienią i zimą rozchodnik musi być nieco przesuszony. Wody dostarczamy wtedy tylko tyle, żeby zapobiec zwiędnięciu rośliny.

Nie potrzebuje zwiększania poziomu wilgotności i dobrze czuje się w suchym powietrzu.

Wiosną i latem nawozimy roślinę regularnie co 1-2 tygodnie, odżywką dla kaktusów lub nawozem do pomidorów, rozcieńczonym do połowy mocy.

Uprawiamy w kompoście o dobrym drenażu z dodatkiem żwirku do 1/3 objętości. Przesadzamy co dwa lata.

Ten płożący sukulent jest odporny na przesuszenie, co czyni go idealną rośliną do sadzenia w wiszących koszach. Choć ładnie wygląda posadzony samodzielnie, można go również uprawiać w kompozycjach roślinnych, którym jego delikatne liście nadadzą nowego wyrazu. Chcąc rozmnożyć roślinę, pobieramy z niej w lecie kilka długich pędów i dzielimy je na kawałki o długości około 8 cm. Sadzimy je po sześć w pojemniku o średnicy około 8 cm. Jeśli ziemia będzie w nim lekko wilgotna, stosunkowo szybko się ukorzenią. Wiosną w koszu lub skrzynce sadzimy po trzy lub cztery miniaturowe pelargonie oraz trochę rozchodnika pomiędzy nimi, aby mógł zwieszać się przez krawędź pojemnika. Miękkie i delikatne liście tej rośliny oraz twardsze pelargonii, potrzebują takich samych warunków uprawy.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki Rozchodniki atakują głównie mączliki, mszyce i wełnowce. Te ostatnie usuwamy wacikiem nasączonym denaturatem. Mączliki oraz mszyce zwalczamy odpowiednim insektycydem systemicznym.

Podobne prace

Do góry