Ocena brak

Rozchodnik biały "Coral Carpet"

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Mimo że gatunek ten jest ekspansywną, szybko rozrastającą się rośliną, której należy raczej unikać, to rozchodnik biały 'Coral Carpet' jest cenną odmianą hodowlaną. Można ją uprawiać w doniczkach lub jako roślinę okrywową pod zrzucającymi liście, karłowatymi krzewami. Małe, grube i mięsiste liście tej roślinyczerwone. Jednak u nadmiernie nawożonych okazów mogą zmienić barwę na zieloną. W połowie lata, na różowych łodygach długości około 10 cm, pojawiają się maleńkie, białe, gwiazdkowate kwiaty, kontrastujące z ciemnym odcieniem listowia. Roślina jest odporna na mróz i ma piękny wygląd przez cały rok. W donicach można sadzić ją z roślinami o wyrazistych kształtach, takimi jak rojniki (Sempervivum). Chcąc ujarzmić ekspansywną naturę rochodnika, sadzimy go w doniczce, a nie w glebie.

Rozchodnik jest w pełni odporny na mróz i przetrwa tak niskie temperatury, jak -15°C. Ta wytrzymała roślina nie nadaje się do uprawy w pomieszczeniu.

Dobrze czuje się zarówno w pełnym słońcu jak i w lekkim cieniu. W lecie nie przeszkadza rozchodnikowi silne słońce, a mięsiste liście wytrzymują okresy suszy.

W zimie podlewamy Sedum album var. micranthum 'Coral Carpet' bardzo rzadko, podając tylko tyle wody, by jego soczyste liście nie pomarszczyły się. W lecie pozwalamy powierzchni ziemi zupełnie wyschnąć i podlewamy obficie.

Właściwie nie wymaga dodatkowej wilgotności. Dzięki mięsistym liściom wytrzyma długie okresy suszy, a nadmiar wilgoci na liściach może powodować gnicie.

Dobrze rośnie w ubogich glebach. Nawożenie jest zbędne i wywołuje utratę barwy liści. Najlepiej wyglądają przegłodzone okazy.

Rośliny w doniczkach przesadzamy co drugi rok, na wiosnę. Robimy to ostrożnie, gdyż liście łatwo się łamią i trudno przesadzić roślinę bez uszkodzenia listowia czy łodyg. Stosujemy dobrej jakości ziemię gliniastą z dodatkiem piasku (1 część na 3 części ziemi), by poprawić drenaż.

Rozchodnik można dość łatwo rozmnożyć z liści, które same się ukorzeniają, jeśli zostaną oddzielone od rośliny macierzystej. W przypadku, gdy nie chcemy, by roślina się rozrastała, zbierajmy i wyrzucajmy opadłe liście.

GDY ZAUWAŻYSZ

Stare na nowe Rozchodnik rzadko cierpi z powodu szkodników czy chorób. Środkowe partie rośliny, składające się ze starych okazów, mogą obumierać. Sedum należy przesadzić, usuwając starsze pędy i zastąpić je młodymi, które same ukorzeniają się na obrzeżu starej rośliny.

Podobne prace

Do góry