Ocena brak

Rozchodnik

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Ten błękitny rozchodnik o mięsistych liściach, pochodzący z Meksyku, jest blisko spokrewniony z bardziej znanym rozchodnikiem Morgana (S.morganianum), ale jego liście wyglądają mniej delikatnie i wytwornie. Różowe kwiaty w kształcie dzwonka skupione w kępki, rodzą się wiosną i wczesnym latem, Ta odmiana jest mało wymagająca i nadaje się do wiszących koszy.

Toleruje chłodne warunki uprawy, 5°C jest do wytrzymania, ale woli około 10°C. Przy wzroście temperatur powyżej 21°C, potrzebna jest dobra wentylacja.

Tego sukulenta ustawiamy w pełnym słońcu lub niewielkim cieniu.

Podczas zimowego okresu spoczynku rośliny (od listopada do marca) podlewamy tylko tyle, żeby zapobiec więdnięciu mięsistych liści. Rozchodnik potrafi korzystać ze zgromadzonych zasobów wody i przetrwać krótki okres przesuszenia, ale jeśli pozbawimy go na długi czas wody, może mieć zniekształcone liście. W lecie, zanim dokładnie podlejemy roślinę, kompost powinien niemal całkowicie wyschnąć.

Jak to sukulent, zadowala się bardzo niskim poziomem wilgotności.

Dorosłe okazy nawozimy trzy razy do roku (wczesną i późną wiosną oraz w środku lata) 50% roztworem zwykłej odżywki.

W razie konieczności, przesadzamy przerośnięte okazy co drugi rok. Płożące gatunki o delikatnych liściach, takie jak rozchodnik, trudno przesadzić bez uszkodzenia łodyg i liści. Używamy kompostu na bazie gliny z dodatkiem piasku (do jednej czwartej objętości) oraz niezbyt głębokiej doniczki.

Roślinę rozmnażmy ze szczepek liściowych, które przechowujemy dzień lub dwa przed włożeniem do mieszanki ukorzeniającej.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mączliki mogą ukrywać się w węzłach liściowych. Trudno je zobaczyć między szarobłękitnymi liśćmi. Usuwamy je wacikiem nasączonym alkoholem metylowym lub spryskujemy roślinę odpowiednim insektycydem na początku okresu wzrostu (oczywiście, jak zachodzi taka potrzeba).

Podobne prace

Do góry