Ocena brak

Rozbicie dzielnicowe - Polityka ruska Leszka Białego

Autor /Racibor Dodano /03.11.2011

Leszek Biały kontynuował politykę ruską swojego ojca. Tuż pod dojściu do pełnoletności (ok. 1199r.) wziął udział w wyprawie panów małopolskich na Ruś Halicką, gdzie zmarł książę Włodzimierz. Polacy wprowadzili na tron halicki zaprzyjaźnionego jeszcze z dworem Kazimierza Sprawiedliwego, księcia włodzimierskiego, Romana Mścisławicza. Wnet doszło do konfliktu między Leszkiem a Romanem. Nie wiadomo dokładnie na jakim tle doszło do tego konfliktu.

W 1205r. Roman wkroczył z dużym wojskiem w granice księstwa sandomierskiego. W bitwie, do której doszło pod Zawichostem, Rusini zostali pokonani, a Roman zginął. Wobec małoletności synów Romana rozpoczął się długi okres walki o wpływy na Rusi i obsadę tronu po Romanie. Tytuł króla halickiego przyjął Andrzej II, król węgierski, jako formalny opiekun synów Romana. W 1206r. doszło do układu polsko-węgierskiego, dzięki czemu podzielono się Ruskimi wpływami. Po latach zmagań o wpływy na Rusi, przy corocznych wyprawach Leszka Białego, doszło do kolejnego aktu-kompromisu pomiędzy Polską a Węgrami.

W 1214r. zawarto układ w Spiszu, na mocy którego nieletni syn Andrzeja II, Koloman, miał zostać królem halickim i pojąć za żonę trzyletnią wówczas córkę Leszka, Salomeę. W parę lat później układ ten formalnie wprowadzono w życie. W 1221r. Andrzej II wszedł w prozumienie z ruskim pretendentem do Halicza, księciem Nowogrodu, Mścisławem. Obejmował on teraz tron halicki, swoim następcą czyniąc Andrzeja II, o tym samym, co ojciec imieniu. Leszek Biały poniósł więc porażkę na Rusi Halickiej. Nie utrzymał także swego wpływu we Włodzimierzu. Po Leszku Białym inicjatywę w polityce ruskiej przejął jego brat, Konrad, a później sukcesorzy Konrada z linii mazowieckiej.

Leszek Biały padł ofiarą zamachu podczas pobytu w łaźni. Spiskowcami okazali się Świętopełk i Odonic. Śmierć Leszka otworzyła duży okres zmagań o władzę w Krakowie, bowiem syn jego, Bolesław, nazwany później Wstydliwym, był wówczas zaledwie półtorarocznym dzieckiem, więc panowie krakowscy chcieli ponownie wprowadzić regencję. Mimo wszystko, było to sprzeczne z układem na przeżycie pomiędzy Leszkiem Białym, a Władysławem Laskonogim. Mimo usilnych starań, Laskonogi nie mógł dostać się na tron. Dopiero interwencja Konrada mazowieckiego pomogła w tej sprawie.

Laskonogi dokonał formalnej adopcji Wstydliwego i uczynił go swoim sukcesorem zarówno w małopolsce, jak i w wielkopolskiej dzielnicy.

Podobne prace

Do góry