Ocena brak

Różanecznik rdzawolistny

Autor /Leonid Dodano /14.02.2012

 

Wygląd: Zawsze zielony, bogato rozgałęziony krzew do 1,2 m wysokości, z szarobrunatną korą. Gałązki prosto wzniesione, młode pędy cienkie i pokryte rdzawoczerwonymi łuskami. Skórzaste, krótkoogonkowe liście są ułożone skrętolegle i skupione, szczególnie ku końcom gałązek.

Blaszka liściowa do 4 cm długości, eliptycz-no-podłużna, ostro zbiegająca lub zakończona kolcem, z wierzchu ciemnozielona, lśniąca i naga, pod spodem gęsto pokryta rdzawoczerwonymi łuskami i z wystającym nerwem środkowym; łuski leżą jedna nad drugą, w młodych stadiach są żółtawe, a później rdzawobru-natne; brzeg nie orzęsiony, podwinięty. Intensywnie różowoczerwone kwiaty stoją po 6-10 w krótkich, szczytowych gronach; szypułki długości około 8 mm są nagie, błoniaste przysadki odpadające.

Działki kielicha (5) zrośnięte, do 1,5 mm długości, z niewyraźnymi, małymi, okrągławymi i orzęsionymi łatkami. Korona kwiatu do 15 mm długości, dzwonkowato-lej-kowata, z zewnątrz z gruczołowatymi łuskami, wewnątrz krótko owłosiona, ma 5 jajowatych, rozpostartych łatek, mniej więcej tak długich jak rurka korony. Pręcików 10, nierównej długości, krótszych niż korona, w nasadzie gęsto owłosionych, pylniki bez wyrostków otwierają się na szczycie dwoma otworkami.

Zalążnia górna, 5-komorowa, jajowata, z łuskami, szyjka pojedyncza, dwa razy dłuższa od zalążni. Owocem jest zdrewniała torebka, pękająca przegrodowo, tj. wzdłuż ścian dzielących komory; nasiona bardzo małe, liczne, jasnobru-natne.

Siedlisko: Na kwaśnych glebach krzemianowych, na zboczach górskich, w luźnych lasach albo w zaroślach, na skałach pierwotnych, w Alpach do około 2800 m n.p.m.

Rozmieszczenie: Alpy, Pireneje, Apeniny.

Okres kwitnienia: Od maja do lipca, zależnie od wysokości; często kwitnie powtórnie.

Podobne prace

Do góry