Ocena brak

Różanecznik lapoński

Autor /Leonid Dodano /14.02.2012

 

Wygląd: Zawsze zielona, płożąca się, bogato rozgałęziona krzewinka do 50 cm wysokości. Gałązki cienkie, słabo ulist-nione, nieco gęściej tylko na końcach, młode pędy gęsto pokryte łuskami. Liście na krótkich ogonkach, skrętoległe, lancetowate, tępe, do 2 cm długości, na wierzchniej stronie skąpo pokryte łuskami leżącymi w zagłębieniach, na spodniej z leżącymi gęsto jedna nad drugą brunatna-wymi łuskami, poza tym nagie i z podwiniętymi brzegami.

Purpurowofioletowe kwiaty stoją po 3-6 w szczytowych gronach, szypułki do 12 mm długości, przysadki błoniaste, odpadające, kielich bardzo mały, do 1,5 mm długości, działki kielicha (5) trójkątne, orzęsione i zewnątrz pokryte łuskami.

Korona kwiatowa szerokodzwonkowata, około 8 mm długości i 15 mm średnicy, naga. Pręcików 5-8, pylniki bez wyrostków, zalążnia górna, 5-komorowa, z łuskami, szyjka wyraźnie dłuższa niż zalążnia, naga. Owocem jest zdrewniała torebka, w młodym stadium jeszcze pokryta łuskami.

Siedlisko: Wapieniolubny, rośnie w suchych formacjach krzewinkowych, na skalistych zboczach i na nagich otwartych miejscach.

Rozmieszczenie: Laponia w górach Finlandii, Norwegii i Szwecji, oraz Ameryka Północna.

Okres kwitnienia: Od czerwca do lipca.

Uwagi ogólne: Rhododendron lapponicum należy do niewielu gatunków europejsko-ark-tycznych. W przeciwieństwie do wielu innych gatunków tego rodzaju jest on niemal nie do utrzymania w uprawie.

Przyjmuje się, że silne przystosowanie do skrajnych, podbiegunowych warunków nie pozwala na pomyślny wzrost i rozwój w innych miejscach.

Podobne prace

Do góry