Ocena brak

Różanecznik karłowaty

Autor /Leonid Dodano /14.02.2012

 

Wygląd: Zawsze zielona, krzaczasta, dochodząca do 40 cm wysokości krzewinka, obficie i luźno rozgałęziona. Gałązki podnoszące się i gru-czołowato owłosione.

Liście grubo skórzaste, prawie siedzące, skrę-toległe, do 10 cm długości, eliptyczne do odwrotnie lancetowatych i zaostrzonych, cało-brzegie albo słabo piłkowane, nagie, ale biało szczeciniasto orzęsione, z wierzchu ciemnozielone, lśniące. Jasnoróżowe kwiaty stoją po 1-3 w pachwinach liści na końcach zeszłorocznych pędów na długich, gruczołowato owłosionych szypułkach. Kielich 5-krotny, jego działki są u nasady zrośnięte, a ich wolne łatki podługowato-lancetowate, do 6 mm długości, nie odpadające.

Korona kwiatu 5-krotna, kolista, rozpostarta, do 3 cm średnicy, z krótką rurką i głęboko zaciętymi płatkami. Pręcików 10, około 12 mm długości, nieco przerastających koronę, pylniki czarnobrunatne, bez wyrostków. Zaląźnia górna, 5-komorowa, szyjka pojedyncza, do 20 mm długa. Owocem jest kulista, 5-komorowa torebka, pękająca wzdłuż linii środkowej owocolistków. Nasiona są liczne, z mocno przylegającą łupiną.

Siedlisko: Roślina wapieniolubna, na suchych skalistych zboczach, zwałach rumoszu, w szczelinach skalnych, na piargach; na wysokości 500-2000 m n.p.m.

Rozmieszczenie: Alpy Wschodnie.

Okres kwitnienia: Od maja do lipca.

Uwagi ogólne: Różanecznik karłowaty należy (w całym zasięgu) do roślin chronionych. Monotypowy (tzn. obejmujący tylko jeden gatunek) rodzaj Rhodothamnus jest bardzo podobny do rodzaju Rhododendron, ale kwiaty stoją zawsze na zeszłorocznych pędach i są promieniste, podczas gdy u Rhododendron kwiaty, zwłaszcza w stadium pączków, są lekko asymetryczne. Różanecznik karłowaty rośnie bardzo powoli.

Podobne prace

Do góry